Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
zapraszają na wystawę czasową pt.
Czar, szyk i wdzięk - kobiety na archiwalnej fotografii
W 100 - lecie przyznania praw wyborczych kobietom
(1918 - 2018)
Opracowanie i scenariusz:
Barbara Wiśniowska, Robert Kowalski
Muzeum Podhalańskie, sala reprezentacyjna, Ratusz - Rynek 1 w Nowym Targu
MARZEC – KWIECIEŃ 2018
* * *
Z okazji przypadającego w bieżącym roku jubileuszu 100-lecia przyznania w Polsce kobietom praw wyborczych Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przygotowało interesującą wystawę czasową pt. „Czar, szyk i wdzięk - kobiety na archiwalnej fotografii”. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody roku 2018 ustanowionego przez Sejm RP – Rokiem Praw Kobiet. Warto w tym miejscu bowiem wspomnieć, iż kobiety uzyskały prawa wyborcze tuż po odzyskaniu suwerenności tj. 28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Ta decyzja wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnię praw wyborczych. Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
Na przygotowanej w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusz ekspozycji, będzie można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć i portretów kobiet wykonanych na przełomie XIX i XX w. Dopełniają ją obrazy pędzla Michała Rekuckiego, druki ulotne i zaproszenia, wizytówki, prasa kobieca itp. Jedną z perełek jest niewątpliwe Dyplom Honorowy Obywatelstwa Nowego Targu, przyznany Izabeli Liberakowej, przez Radę Miasta w lipcu 1924 r. Była ona jedyną w historii miasta kobietą, która otrzymała to wyjątkowe i honorowe wyróżnienie.
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet muzeum przygotowało również niespodziankę. Otóż, w dniu 8 marca, wszystkie panie i dziewczęta, które odwiedzą placówkę będą mogły bezpłatnie zwiedzić wystawę w towarzystwie jej kuratorki Pani Barbary Wiśniowskiej. Ekspozycja w nowotarskim ratuszu dostępna będzie od najbliższego poniedziałku tj. 5 marca i czynna będzie do końca kwietnia br. Już dziś serdecznie wszystkim zapraszamy !
|