E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Poprzedni miesiąc 04 / 2018 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 17-04-2018
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wystawa "Czar, szyk i wdzięk - kobiety na archiwalnej fotografii"
     Data:  2018-03-05 - 2018-04-30

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
 
zapraszają na wystawę czasową pt.
 
Czar, szyk i wdzięk - kobiety na archiwalnej fotografii
W 100 - lecie przyznania praw wyborczych kobietom
(1918 - 2018)
 
Opracowanie i scenariusz:
Barbara Wiśniowska, Robert Kowalski
 
Muzeum Podhalańskie, sala reprezentacyjna, Ratusz - Rynek 1 w Nowym Targu
 
MARZEC – KWIECIEŃ 2018

* * *
 

Z okazji przypadającego w bieżącym roku jubileuszu 100-lecia przyznania w Polsce kobietom praw wyborczych Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przygotowało interesującą wystawę czasową pt. „Czar, szyk i wdzięk - kobiety na archiwalnej fotografii”. Ekspozycja wpisuje się w ogólnopolskie obchody roku 2018 ustanowionego przez Sejm RP – Rokiem Praw Kobiet. Warto w tym miejscu bowiem wspomnieć, iż kobiety uzyskały prawa wyborcze tuż po odzyskaniu suwerenności tj. 28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Ta decyzja wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnię praw wyborczych. Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.

Na przygotowanej w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusz ekspozycji, będzie można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć i portretów kobiet wykonanych na przełomie XIX i XX w. Dopełniają ją obrazy pędzla Michała Rekuckiego, druki ulotne i zaproszenia, wizytówki, prasa kobieca itp. Jedną z perełek jest niewątpliwe Dyplom Honorowy Obywatelstwa Nowego Targu, przyznany Izabeli Liberakowej, przez Radę Miasta w lipcu 1924 r. Była ona jedyną w historii miasta kobietą, która otrzymała to wyjątkowe i honorowe wyróżnienie.

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet muzeum przygotowało również niespodziankę. Otóż, w dniu 8 marca, wszystkie panie i dziewczęta, które odwiedzą placówkę będą mogły bezpłatnie zwiedzić wystawę w towarzystwie jej kuratorki Pani Barbary Wiśniowskiej. Ekspozycja w nowotarskim ratuszu dostępna będzie od najbliższego poniedziałku tj. 5 marca i czynna będzie do końca kwietnia br. Już dziś serdecznie wszystkim zapraszamy !
 

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3922
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019