E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Poprzedni miesiąc 02 / 2018 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 28-02-2018
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach
     Data:  2018-02-28

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
 
zapraszają na otwarty wykład
 
mgr Małgorzaty Wójtowicz-Wierzbickiej
(Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju),
 
Czego woda nie weźmie i ogień nie spali
 - rzecz o dawnych rzemieślnikach
 
28  luty (czwartek) 2018 r. o godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1

* * *
 
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu inaugurują drugą edycję cyklu otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywać się w każdy ostatnią środę lub czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza.
 
Tytułowa „Klio” muza historyków, patronować będzie spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zapraszani będą pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi Muzeum i PTH od szeregu lat współpracuje, ale również  pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum  cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
 
Wykład inaugurujący wygłosi mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka (Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju) na temat  Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach. Początek, 28 lutego (czwartek) 2018 o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim w Ratuszu – Rynek 1. Serdecznie zapraszamy !
 
 
* * *
 
Podczas swojego wykładu  autorka zaprezentuje materiały z badań terenowych, które dotyczyły dawnych, reliktowych form rzemiosła wiejskiego i objęły swym zasięgiem teren występowania Górali Zagórzańskich. Były one realizowane przez Muzeum im. Władysława Orkana w ramach programu edukacyjno-naukowego „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich” finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego.  W ramach spotkania zostanie wyświetlony również  film pt. „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali - rzecz o dawnych rzemieślnikach”.  Został on został również zrealizowany w ramach w/w projektu. Zaprezentowana zostanie również publikacja zbiorowa zawierające materiały I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej organizowanej w 2016 r. przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, która uświetniła obchody jubileuszu 80-lecia założenia rabczańskiego Muzeum.
 
* * *
 
Mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 2006 r. obroniła pracę magisterską pt. Stereotyp "szaleńca" w polskiej kulturze typu ludowego. Stażystka w Dziale Folkloru Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu, pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej a obecnie w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Kuratorka i autorka scenariuszy wystaw, badacz terenowy. W latach 2008-2011 brała udział w obozach etnograficznych w powiecie niżańskim, ropczyckim, bojanowskim i leżajskim realizowanych w ramach projektu pt. Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej. Współautor filmów promujących wystawę „Zabawki ludowe” oraz „Heródek orawski Nikifor”. Współautor projektu Rabczańskie mikrohistorie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się m. in. etnopsychiatria.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    479




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024