W dniu 30 sierpnia (środa) o godz.15.30 zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu na spotkanie z autorami: botanikiem prof. dr. hab. Ludwikiem Freyem i poetą Andrzejem Dziedziną Wiwerem; oraz promocję książki „Zielnik Pieniński wierszem i prozą pisany”. Książka kończy się indiańskim aforyzmem: "kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy". Wstęp wolny. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki w bardzo promocyjnej cenie.
Autorzy:
Prof. dr hab. Ludwik Frey, urodzony w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni pracownik Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk. Biolog-botanik, autor I ponad 400 prac i książek naukowych (w tym wielu poświęconych trawom), artykułów i książek popularnonaukowych o tematyce i botanicznej oraz artykułów o symbolice roślin. Interesuje się też historią botaniki (autor książki Karol Linneusz, książę botaników, profesor profesorów).
Uprawia turystykę górską (przodownik GOT), także kajakową i rowerową. Fotografuje, szczególnie chętnie pejzaże i rośliny; zdobywał wyróżnienia na konkursach fotografii. Od blisko 25 lat zainteresowany przyrodą pienińską i Beskidu Sądeckiego, autor książkowego tryptyku o pienińskiej florze: Opowieści o roślinach Pienin, Atlas roślin pienińskich. Kwiaty św. Kingi (wraz z J. Tyburem), Kwiaty ogrodu pienińskiego oraz książki Pienińska apteka.
Członek Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych (fotografie), oprócz tego (wspólnie z żoną, Wiesławą) - wystawy autorskie o tematyce krajoznawczo-botanicznej, w latach 2010, 2013 i 2016 w Krościenku, Niedzicy i Szczawnicy.
Andrzej Dziedzina Wiwer, urodzony w Szczawnicy, potomek jednego z najstarszych rodów szczawnickich. Z wykształcenia technik budowlany, z zamiłowania folklorysta - ukończone Studium Folklorystyczne. Z ruchem regionalnym związany od dzieciństwa; od pięćdziesięciu lat członek zespołu regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczaw nicy. Instruktor zespołów regionalnych, przewodnik, ratownik górski. Za swoją działalność odznaczony kilkunastoma odznaczeniami zarówno państwowymi, jak i resortowymi, m.in. Złote pióro, pasowanie na Zbójnika, Zasłużony dla miasta Szczawnica, odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej. Od 1993 r. pisze wiersze w mowie przodków, czyli gwarą, o różnorodnej tematyce. Jego literacki dorobek to pięć tomików wierszy, słownik gwary szczawnickiej oraz (we współautorstwie) opracowanie - tańce górali pienińskich. Wiersze zamieszcza też w wielu czasopismach i opracowaniach. Przez kilka kadencji członek Zarządu Głównego STL. Swoją pasję I umiłowanie regionu przekazuje szerokiej publiczności w licznych spotkaniach autorskich, także w sanatoriach i szkołach.
Miejski Ośrodek Kultury
Al. Tysiąclecia 37
34-400 Nowy Targ
tel. / fax. 18 266 21 32, 18 266 32 41
e-mail: sekretariat@mok.nowytarg.pl
BUDYNEK CZYNNY:
poniedziałek – sobota w godz. 8.00-21.00
w niedziele i święta wg kalendarza imprez
www.mok.nowytarg.pl
kasa czynna:
wtorek, środa, czwartek, piątek w godz. 9.00-15.30
Ponadto sprzedaż biletów na godzinę przed imprezą.
|