E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 15-08-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 BAROK NA SPISZU NIEDZICA 2017
     Data:  2017-08-12 - 2017-08-27

Gorąca atmosfera lata zapowiada nadejście kolejnej odsłony festiwalu Barok na Spiszu. W tym roku już po raz szósty będziemy mogli zwiedzić piękne, zabytkowe wnętrza spiskich kościołów, wysłuchać mini wykładu, a przede wszystkim usłyszeć w nich wspaniałą, znakomicie wykonaną muzykę. Tematem tegorocznej edycji jest „Muzyka na dworach Polskich”. Podczas tej odsłony zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów zarówno polskich, jak i tych, którzy na dwory polskie przybywali, czerpiąc stąd inspirację lub zostawiając swój ślad.

Festiwal rozpoczniemy 12 sierpnia w Niedzicy koncertem zespołu Scepus Baroque pod dyrekcją Andrzeja Zawiszy. Posłuchamy muzyki Georga Philippa Telemanna, słynnego kompozytora swoich czasów i serdecznego przyjaciela Jana Sebastiana Bacha. Usłyszymy, jakie inspiracje do swojej muzyki mógł zaczerpnąć przebywając na dworach z Żarach, Pszczynie i Krakowie. A zaraz następnego dnia z Łapsz Wyżnych przeniesiemy się wprost do Paryża, by posłuchać muzyki, która rozbrzmiewała w salonie królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV. Wykonawcami tego koncertu będzie polsko-francuski zespół Salon de la Paix pod dyrekcją Katarzyny Tomczak-Feltrin. Kolejnym koncertem będzie koncert muzyki gdańskiej. Wspaniały rozkwit tego najbogatszego w czasach baroku miasta na ziemiach polskich objawiał się także w imponującym rozkwicie muzyki, przykładów której posłuchamy 15 sierpnia w Kacwinie w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejki. 19 sierpnia w Krempachach przerzucimy muzyczny pomost między słoneczną Italią a ziemią polską. Działający w Rzymie zespół Giardino di delizie, prowadzony przez Ewę Augustynowicz, z gościnnym udziałem Katarzyny Wiwer, zaprezentuje program złożony z muzyki kameralnej oraz koncertów kościelnych, komponowanych zarówno przez kompozytorów polskich, jak i przebywających na polskich dworach Włochów. A 20 sierpnia w Jurgowie żeński zespół wokalny pod dyrekcją Susi Ferfogli przeniesie nas w niezwykły świat muzyczny. Poznamy muzykę, która była uprawiana w czasie baroku w żeńskich klasztorach polskich panien Benedyktynek, muzykę niemal dotąd nieznaną, a świadczącą o bardzo wysokim poziomie życia muzycznego sióstr. Przedostatni koncert będzie koncertem muzyki głośnej. Kapela Janczarska Yełdyryn z Warszawy pod dyrekcją Pawła Iwaszkiewicza ukaże nam świat muzyczny, który istniał na dworze króla Jana III. W jaki sposób muzyka osmańska była w tym czasie wykorzystywana, także w celach procesyjnych, posłuchamy we Frydmanie 26 sierpnia. A cały festiwal zakończymy hucznie 27 sierpnia w Niedzicy wspaniałą, polichóralną muzyką włoską, która królowała na dworze Wazów. Wystąpi ponownie Scepus Baroque, w mocno rozbudowanym składzie prowadzonym ponownie przez Andrzeja Zawiszę. Przed koncertami będzie okazja do zwiedzenia wspaniałych wnętrz spiskich zabytkowych kościołów wraz z przewodnikiem, a także wysłuchania mini-wykładów o słuchanej na danym koncercie muzyce.

VI Festiwal Barok na Spiszu, Niedzica 2017 zrealizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasów: ZEW Niedzica SA i Pienińskiego Banku Spółdzielczego oraz we współpracy z Gminami: Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska – ich Włodarzom: Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi i Stanisławowi Łukaszczykowi nisko się kłaniamy. Słowa podziękowania należą się także naszym partnerom, firmom i instytucjom, wspierającym nasze działania na Spiszu: Muzeum-Zamkowi w Niedzicy, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskiemu, Jurgów Ski, Kotelnicy Białczańskiej, ­Orlemu Gniazdu w Sromowcach Wyżnych. Wszystkim naszym patronom, dzięki którym ta edycja festiwalu jest tak obfita, bardzo serdecznie dziękujemy. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Radio RMF Classic, Tygodnik Powszechny, Podhale Region, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Polskamuza.eu, Watra.pl, Małopolskaonline.pl.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Małopolski Jacek Krupa i Wójtowie Gmin Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia sierpnia na barokowym Spiszu!

Katarzyna Wiwer i Rafał Monita

Spisz (łac. Scepus, węg. Szepes, słow. Spiš, niem. Zips) – teren pogranicza, dawniej na rubieżach i Rzeczypospolitej, i

Cesarstwa Austro-Węgierskiego, dziś w sercu Europy. Ze spiskiej Niedzicy blisko do Krakowa (100 km), Zakopanego (40 km), Katowic (170 km), Tarnowa (130 km), do Popradu (60 km), Budapesztu (300 km), Koszyc (140 km), Lwowa (350 km). Kultura działa się na przestrzeni lat i w Niedzicy, w Lewoczy, w Podolińcu, i w Kieżmarku, i w Starej Lubowli. Każde z tych miast i miasteczek w ciągu kilkuset lat historii tworzyło swoje dzieje i do dziś jest znane ze swej kultury, z zabytków i ciekawej historii.

 

PROGRAM FESTIWALU:

 

  1. sierpnia 2017, sobota Niedzica, kościół św. Bartłomieja

18.00 oprowadzanie po kościele, 18.30 koncert mini-wykład: Andrzej Zawisza

Scepus Baroque (Spisz) Telemann w Polsce

 

  1. sierpnia 2017, niedziela Łapsze Wyżne, kościół św. Piotra i Pawła

17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert mini-wykład: Katarzyna Tomczak-Feltrin

Le Salon de la Paix (Francja) Salon Królowej Marii Leszczyńskiej

 

15 sierpnia 2017, wtorek Kacwin, kościół Wszystkich Świętych

17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert mini-wykład: Andrzej Szadejko

Goldberg Baroque Ensemble (Gdańsk) Muzyka w barokowym Gdańsku

 

  1. sierpnia 2017, sobota Krempachy, kościół św. Marcina

17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert mini-wykład: Ewa Augustynowicz

Giardino di Delizie (Włochy) Z Italii do Polski

 

  1. sierpnia 2017, niedziela Jurgów, kościół św. Sebastiana

17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert mini-wykład: Susi Ferfoglia

Flores Rosarum (Kraków) Muzyka Panien Benedyktynek

 

  1. sierpnia 2017, sobota Frydman, kościół św. Stanisława

17.30 oprowadzanie po kościele, 18.00 koncert mini-wykład: Paweł Iwaszkiewicz

Kapela Janczarska Yełdyryn (Warszawa) Muzyka na dworze króla Jana III

 

  1. sierpnia 2017, niedziela Niedzica, kościół św. Bartłomieja

15.00 promocja książki „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” Ludwiki Włodek (Zamek w Niedzicy) 17.00 koncert

mini-wykład: Rafał Monita

Scepus Baroque (Spisz) Włosi na dworze Wazów

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

 

Organizator:

Fundacja Kulturalny Szlak

 

Mecenasi:

ZEW Niedzica SA 

Pieniński Bank Spółdzielczy

 

Partnerzy:

Oficyna Artystyczna Astraia

Województwo Małopolskie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gmina Łapsze Niżne

Gmina Bukowina Tatrzańska

Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy

Parafia św. Stanisława we Frydmanie

Parafia Wszystkich Świętych w Kacwinie Parafia św. Bartłomieja w Niedzicy

Parafia św. Sebastiana w Jurgowie Parafia św. Marcina w Krempachach

SHS – Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy

Kotelnica Białczańska Jurgów Ski Muzeum Tatrzańskie

Orle Gniazdo w Sromowcach Wyżnych

 

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa

Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz

Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk

 

Dyrektor artystyczny: Katarzyna Wiwer

Dyrektor wykonawczy: Rafał Monita

 

Patroni medialni:

Tygodnik Podhalański Pieninyinfo.pl

TVPodhale Podhale24.pl Tygodnik Powszechny

Małopolskaonline Podhale Region Watra.pl Na Spiszu niedzica.espisz.pl

Współpraca redakcyjna:

RMF Classic, PolskaMuza.eu

 

www.baroknaspiszu.pl

 

Do tego roku, podczas pięciu edycji, na festiwalu Barok na Spiszu odbyło się 20 zróżnicowanych pod względem obsady i charakteru barokowych koncertów. Gościliśmy znawców stylowego wykonawstwa muzyki dawnej m.in. Andrzeja Szadejkę, Andrzeja Zawiszę, Macieja Gocmana, Piotra Olecha, Marcina Szelesta, Urszulę Stawicką, Patrycję ­Domagalską-Kałużę, Marka Nahajowskiego, Katarzynę Wiwer. Koncerty miały miejsce w pięknych wnętrzach spiskich kościołów w Niedzicy, Frydmanie, Kacwinie, Jurgowie, Łapszach Wyżnych, Krempachach. Powołano zespół związany z festiwalem dla realizacji idei muzycznych na festiwalu Barok na Spiszu, od którego zespół wziął nazwę. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer, dyrektor artystyczny festiwalu. Ideą zespołu są wykonania muzyki barokowej pełne energii, świeżości, otwarte na nowe, niekonwencjonalne interpretacje i konteksty. Zespół skupia artystów wysokiej klasy, specjalizujących się w wykonaniach muzyki dawnej, również tych wychodzących poza purystyczny styl wykonywania tej muzyki; łączących różne zainteresowania muzyczne, różne inspiracje, w nową, ciekawą, świeżą całość.

Nad koncepcją programową festiwalu co roku czuwa Katarzyna Wiwer, świetna sopranistka, specjalizująca się w szeroko pojętej muzyce dawnej, nie stroniąca jednak także od pieśni, czy muzyki współczesnej, mająca w repertuarze również muzykę szkocką.

 

FUNDACJA KULTURALNY SZLAK 

 

Festiwal jest organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak, której zadania statutowe obejmują promocję idei mających na celu rozwój regionalny Małopolski, promocję kultury i sztuki związanej z rejonem Województwa Małopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenu Podhala i Pienin oraz zwiększenie zaangażowania mieszkańców Małopolski i turystów w życie kulturalne Województwa Małopolskiego. Fundacja co roku stara się o środki na organizację obu swoich festiwali, oprócz festiwalu na Spiszu zapraszamy jeszcze na festiwal Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, odbywający się w lipcu od 9 lat. Jeśli macie Państwo chęć wesprzeć nasze działania na niwie kulturalnej, prosimy o wpłatę na działania statutowe Fundacji na konto:

 
18 2490 0005 0000 4530 5162 5680 z dopiskiem „na działania statutowe fundacji”.

 
Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę, która pozwoli nam na realizację naszych idei w kolejnych latach.

 

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6519




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024