Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na najbliższy koncert w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem odbędzie się w sobotę 22 lipca o godzinie 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14. Serdecznie zapraszamy, wystąpią Krzysztof Pawlisz – organy i Wacław Turek – akordeon.
Program:
Krzysztof Pawlisz (*1977) – „Z dalekiej Fatimy” (improwizacja)
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Andante F-dur KV 616
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Preludium i Fuga d-moll op. 37 nr 3
Aleksander Namysłowski (1853-1913) – ze zbioru „Preludja na organy”:
nr 4 B-dur
nr 5 fis-moll
Jean Philippe Rameau (1683-1764) – „Śpiew ptaków” (akordeon)
Johann Sebastian Bach (1685-1950) – Toccata i Fuga d-moll, BWV 565 (akordeon)
Johann Sebastian Bach – Chorał z kantaty 147 Jesus bleibet meine freunde (akordeon)
Václav Trojan (1907-1983) – „Zburzona Katedra” (akordeon)
Krzysztof Pawlisz – Preludium i Fuga na temat prastarego hymnu „Bogurodzica” (improwizacja)
Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38
KRZYSZTOF PAWLISZ - urodzony w 1977 w Krakowie. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku trzynastu lat. Uczył się kolejno pod kierunkiem: Aleksandry Gawlik (Kraków), Juliana Gembalskiego (Katowice), Jeana Boyer (Lyon) oraz Pietera van Dijka (Amsterdam). Prócz interpretacji muzyki organowej żywo interesuje się improwizacją organową, której umiejętności doskonalił m. in. pod kierunkiem: Juliana Gembalskiego, Loïca Malié, Gabriela Marghieriego. W 2002 zdobył II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Magadino (Szwajcaria), zaś w 2006 został finalistą Międzynarodowego Konkursu w Brugii (Belgia). W 2012 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej; w swej pracy Jehan Titelouze – stylistyka dzieł i koncepcja organów jako inspiracja do improwizacji przedstawił m. in. autorską metodę nauki improwizacji w stylach operujących renesansowymi technikami kontrapunktycznymi.
WACŁAW TUREK - ukończył z odznaczeniem Liceum Muzyczne w Krakowie oraz z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dr. Janusza Patera. Specjalizuje się w muzyce klasycznej, prezentując na akordeonie solo dzieła wybitnych kompozytorów od baroku po współczesność. W repertuarze artysty znajdują się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Gioacchino Rossiniego, Cesara Francka i Astora Piazzolli. Znakomitą większość utworów, które w oryginale nie były tworzone na akordeon transkrybuje osobiście. W wieku 6 lat rozpoczął publiczne, solowe występy koncertując, przy bardzo dobrej ocenie publiczności, w Polsce, Australii, Francji i w Niemczech. Klasa artysty została potwierdzona na wielu konkursach akordeonowych oraz konkursach otwartych dla różnych instrumentów, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Wacław Turek jest laureatem m.in. konkursów i festiwali w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Klingenthal (Niemcy).
WSTĘP WOLNY!
|