E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 03 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 21-03-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 "Królewskie Pasje" - wystawa poświęcona postaci Mieczysława Króla-Łęgowskiego
     Data:  2017-01-20 - 2017-03-31

W piątek 20 stycznia będzie miało miejsce otwarcie niecodziennej wystawy poświęconej postaci zmarłego niedawno Mieczysława Króla-Łęgowskiego. W imieniu Wójta Gminy Kościelisko, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, oraz rodziny i przyjaciół artysty zapraszamy serdecznie. Zbiory będzie można oglądać od 15.01. – 31.03.2017r. w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku.

Urodził się w 1951 roku w Zakopanem jako syn Wacława i Zofii z domu Gut. Praktykował w rodzinnej pracowni kowalskiej, szybko zdobywając uprawnienia czeladniczo-kowalskie. - Mioł jo se tam homerskie kowadło, śrobstok, klysce, i wselenijakie młotki - pisze o sobie w książce Tadeusza Jankowskiego „Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego”. Przez czas jakiś uprawiał skoki narciarskie. Pracował m.in. w wytwórni nart w Szaflarach oraz w Centralnym Ośrodku Sportu. Posiada uprawnienia konserwacji zabytków - restaurował m.in. Willę Koliba. Był radnym miasta Zakopane.

Kolekcjoner - to słowo najlepiej charakteryzujące tego niezwykłego człowieka. Swoje serce oddał nartom. Bo kolekcjonował głównie sprzęt narciarski - deski, buty, kije, foki. W swoim domu na zakopiańskich Bachledach stworzył bogate i jedyne takie w Polsce muzeum. Dzięki jego unikatowej kolekcji ocalał dawny narciarski świat Zakopanego, nawet ten sprzed ponad 100 lat. Kolekcja nart liczy ponad 200 par. Kolekcjonował także inne przedmioty i sprzęty związane z zimowymi sportami: łyżwy, buty, sztućce.

Jego pasjami były również kowalstwo artystyczne, rzeźbiarstwo, metaloplastyka, poezja. Rodzina – żona Anna, córki Bożena, Katarzyna, Kornelia, Przyjaciele i jego pasje pomagały mu wytrwać w ciężkiej chorobie, z którą zmagał się od lat.

- Mietku żyłeś godnie i twórczo, odszedłeś godnie i dzielnie jak na Wielkiego Człowieka przystało. Jest dla nas ogromnym honorem, że mogliśmy być wśród Twoich przyjaciół. Przyrzekamy, że dzieło Twojego życia nie zostanie zapomniane, a będzie pokazane następnym pokoleniom. Żałuję, że nie zdążyłem za Twojego życia, ale wierzę niezłomnie, że z Królestwa Niebieskiego będziesz nam wciąż Patronem” - napisał o Mieczysławie Królu Łęgowskim Rafał Sonik, przyjaciel artysty, który poza swoją działalnością przedsiębiorcy i sportowca od lat integruje wokół siebie środowisko Ludzi Kasprowego – dawnych mistrzów śnieżnych tras, ratowników i przewodników górskich. Mieczysław Król Łęgowski bywał stałym uczestnikiem spotkań Ludzi Kasprowego, organizowanych na Hali Kondratowej oraz na zakopiańskich Lipkach.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3538
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2017