Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zaprasza dzieci w wieku 6 i 7 lat na warsztaty kulturalno-artystyczne pt. ARTYSTYCZNA EUFORIA, które odbędą się w dniach 26-27.10.2015r w Hotelu Aries w Zakopanem. Zajęcia są bezpłatne.
Warsztaty obejmują 6 bloków tematycznych i trwają 3 godziny. W danym bloku tematycznym uczestniczyć będzie 30 dzieci. Bloki będą realizowane jednocześnie. Po zakończeniu bloku dana grupa przechodzić będzie do następnego i dalej, aż do zakończenia całego cyklu: od instrumentów perkusyjnych do sesji fotograficznej. Z tego względu w ramach warsztatów udział weźmie 180 dzieci. W całym projekcie (3 sesje) 540 osób. Sesje są podzielone na zajęcia do południa 9:00-12:00 lub po południu 13:00-16:00 (26 października) i 9:00-12:00 (27 października).
Bloki tematyczne obejmują poniższe zagadnienia:
- instrumenty perkusyjne:
blok prezentujący kilkadziesiąt instrumentów perkusyjnych z różnych zakątków świata. Dzieci będą miały okazję odbyć muzyczną podróż do Afryki, Azji i Europy. Wraz ze znakomitym perkusistą Leszkiem Lorentem będą uczyć się improwizacji, dowiedzą się jak są zbudowane instrumenty oraz jak wydobywa się dźwięk. Zapoznają się także z terminami takimi jak: rytm, faktura, kompozycja i improwizacja.
Leszek Lorent - perkusja
- wokalizacje:
Jak powstaje głos? Czego uczą się śpiewacy? Dzieci będą poznawały różne techniki wydobywania głosu, ćwiczenia oddechowe, dykcyjne, artykulacyjne, określenia dynamiczne, będą wydawać dźwięki od najcichszych do najgłośniejszych, od najniższych do najwyższych, o różnym nasyceniu i barwie, poznają określenia związane z ekspresją muzyczną, będą eksperymentować z rozmaitymi współbrzmieniami. Wysłuchają krótkiego koncertu. Na zakończenie nauczą się czterogłosowego kanonu – tradycyjnej piosenki hiszpańskiej.
Eliza Szulińska – sopran, Grzegorz Hardej - kontratenor
- balet:
po pokazie tańca klasycznego w wykonaniu Alicji Złoch dzieci będą wspólnie uczyć się podstawowych określeń francuskich używanych w balecie, a także powtarzać najprostsze ćwiczenia. Obejrzą stroje ze znanych przedstawień, będą miały możliwość dotykania i przymierzania kostiumów.
Alicja Złoch – balet klasyczny
- dyrygentura
po krótkim koncercie w wykonaniu kwartetu smyczkowego uczestnicy spróbują swoich sił jako dyrygenci. To unikatowa okazja, żeby doświadczyć pracy z profesjonalnymi muzykami, którzy reagują na najmniejszy ruch dłoni i zagrają dokładnie to, co pokażą im mali dyrygenci. Uczestnicy Artystycznej Euforii dowiedzą się jakie funkcje pełni dyrygent, czy naprawdę jest potrzebny i co dzieje się, kiedy dyrygent nie jest pewny swoich gestów.
Marcin Łopacki – dyrygent
Kwartet smyczkowy
- drama
Blok rozpocznie się występem aktorki, która następnie będzie współdziałać z dziećmi i nauczycielami tworząc improwizowane sceny ilustrujące wizytę w teatrze, operze i filharmonii. Pokaz będzie zawierał elementy savoir-vivre’u scenicznego: jak artysta się kłania? kiedy publiczność bije brawo? Jak zachowywać się w eleganckich miejscach kultury, co wypada, a co nie? Każdy uczestnik będzie mógł się wcielić w rolę kulturalnego słuchacza lub artysty, ale także małego barbarzyńcy. Na zakończenie wszyscy zastanowią się jak wyglądałby świat, w którym zabrakłoby słów: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję i proszę.
Sylwia Wrona - aktorka
- sesja fotograficzna:
Dzieci i nauczyciele poczują się jak gwiazdy. Będą przymierzać kostiumy teatralne i uczestniczyć w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Będą wcielać się w rolę znanych postaci opery i baletu.
Alicja Ilkiewicz – fotograf
- koncert finałowy
Finałem Artystycznej Euforii będzie spotkanie wszystkich uczestników z artystami i wspólne wykonanie hiszpańskiej piosenki, tej samej, która była ćwiczona podczas spotkania ze śpiewakami. Spotkanie ze sztuką zakończy wspólny wesoły śpiew i taniec!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na warsztaty pod numerem: 606660502 lub mailowo: info@karlowicz.org
W przypadku dużej liczby zgłoszeń, będziemy starali się zachować reprezentatywność szkół.
Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem
Patronat honorowy Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli
Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mali odkrywcy Kultury” – cykl zajęć artystycznych dla dzieci. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Stowarzyszenie Euforis, Aries Hotel&SPA, La Scandale, Zespół Państwowych Szkół Artystycznych Zakopane
Patroni medialni: Tygodnik Podhalański, Watra.pl, ZakopanedlaCiebie, Infogram, Kultura Dostępna, Presto
|