E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Poprzedni miesiąc 09 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 30-09-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Kurs haftu i koronek w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej
     Data:  2015-09-30
     Godzina:  16:00

Dyrekcja Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej zaprasza w dniu 30 września 2015 roku o godzinie 16.00 wszystkich zainteresowanych na spotkanie zachęcające do kursu koronek i haftu. Spotkanie, które będzie w auli ZCE, uświetnią nauczyciele i uczniowie dawnej szkoły koronkarskiej (później również tkackiej), zwanej potocznie „Szpulkami”. Ponadto będzie można wysłuchać wystąpień na temat koronek i haftu oraz obejrzeć prezentację multimedialną o znakomitej aktorce - Helenie Modrzejewskiej, która była ambasadorem kultury polskiej w czasach zaborów.

W polskiej kulturze ludowej „malowanie” igłą i nicią ma długą tradycję i zajmuje wyjątkowe miejsce. Haft, bo o nim mowa, był jedynym sposobem dekorowania chłopskiego płótna i tym sposobem przybliżał to płótno do tkanin dworskich czy sakralnych. Mimo, iż haft jest jedną z bardziej żywotnych dziedzin rzemiosła ludowego, dziś zajmują się nim tylko nieliczne osoby, bez względu na miejsce zamieszkania. Ozdabiają haftem tradycyjnym stroje ludowe (na wsi), stroje odświętne (w mieście), tworzą aplikacje na obrusach, serwetach, pamiątkach.

Podobnie rzecz się ma z koronką, która stosowana jest jako element zdobniczy ubioru czy jako dodatek upiększający mieszkanie. Kolebką koronczarstwa były: Włochy, Francja i Flandria. Koronkę wytwarza się w wielu regionach naszego kraju. W Polsce znane miejscowości to, np. Koniaków, Bobowa, Wach, Brzozów, Zakopane. 

Na Podhalu haftowanie i koronkarstwo ma długą tradycję. Prawie w każdej chałupie góralskiej kobiety w wolnym czasie zajmowały się haftowaniem obrusów, ubioru – gorsetów, kamizelek, a nawet pościeli. Koronkarstwo szydełkowe było również domeną góralek, które żyły się nie tylko obowiązkami domowymi i rodzinnymi. Przełomowym momentem w historii koronkarstwa pod Tatrami był przyjazd z Wielkopolski Heleny Modrzejewskiej i jej przyjaciółek. Światowej sławy aktorka postanowiła założyć w Zakopanem szkołę koronkarską. W sukurs aktorce przyszli, m. in. Tytus Chałubiński i Henryk Sienkiewicz i 1 maja 1883 roku otworzono taką placówkę oświatową. Przez dziesiątki lat istniała szkoła, która szczyciła się wspaniałymi osiągnięciami w dziedzinie koronki i haftu. Warto nadmienić, że uczono koronki klockowej, haftu krzyżykowego i innych technik rękodzieła artystycznego.

Z czasem wprowadzono krawiectwo regionalne, a za sprawą Marii Bujakowej w latach sześćdziesiątych XX wieku wprowadzono do nauczania tkactwo artystyczne, co spowodowało zmianę nazwy szkoły na Technikum Tkactwa Artystycznego im. H. Modrzejewskiej.

Dziś tradycja tworzenia i nauczania rękodzieła artystycznego pod Tatrami została w pamięci nauczycieli i absolwentek, a współczesne dzieła podhalańskiego haftu, koronkarstwa i tkaniny wytwarzane są - jak drzewiej bywało – w góralskich domach na całym Podhalu, dzięki absolwentkom szkoły również w wielu zakątkach Polski, a nawet za granicą.

Nawiązując do tej chlubnej tradycji Zakopiańskie Centrum Edukacji proponuje naukę haftu i koronek na sześciomiesięcznym kursie dla młodzieży i osób dorosłych. Rozpoczęcie zajęć planowane jest na koniec października b.r. Zapisy i szczegóły pod telefonem: 18 20 127 86 (w godzinach 8.00 – 15.30) oraz 602 23 09 12.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    704




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024