Wójt Gminy Czarny Dunajec oraz partnerzy projektu: Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ i Gmina Szaflary mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie polskiej części Historyczno-kulturowo-przyrodniczego SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR, które odbędzie się 27 września 2015 roku w Czarnym Dunajcu. Wydarzenie to wpisuje się w tegoroczne obchody Dnia Europejskiej Współpracy oraz przypadający w dniu 27 września Światowy Dzień Turystyki.
Rozpoczęcie zaplanowano o godzinie 14.00 na zrealizowanym w ramach projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” parkingu dla użytkowników Szlaku wokół Tatr przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu. Następnie o godz. 15.00 na ścieżce rowerowej dokładnie na granicy państwa nastąpi uroczyste otwarcie Szlaku wokół Tatr oraz rozpoczęcie rajdu rowerowego. W godz. 14.00-18.00 na parkingu przez Zespole Szkół odbywać się będzie rodzinny piknik rowerowy z mnóstwem atrakcji i niespodzianek. Zaplanowano występy polskich i słowackich zespołów, m.in. Orkiestry Dęte z Trsteny i Ochotnicy Dolnej, zespoły regionalne „Serdocki” z Podszkla i „Liptov” z Ružemberoka, konkursy dla dzieci i dorosłych, prezentacje zasad bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej, konkursy sprawnościowe, stoiska reklamowe firm związanych z turystyką rowerową, wystawę historyczną dotyczącą dawnej kolei Nowy Targ – Sucha Horá przygotowaną przez TPH O/Nowy Targ. O godz. 18.00 wraz z paradą prowadzoną przez teatr uliczny, szczudlarzy, tancerzy i bębniarzy przejdziemy na rynek w Czarnym Dunajcu. Tam właśnie w scenerii czarnodunajeckiego rynku o godz. 18.30 rozpocznie się finałowe widowisko pt. ROWELUCJA w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem polskich i słowackich wykonawców, m.in. Teatru KTO i Teatru Prawdziwego. Nie zabraknie niezwykłych pokazów ogniowych, efektów pirotechnicznych, oryginalnych rozwiązań inscenizacyjnych.
Wydarzenie organizowane w dniu 27 września podsumowuje realizację strategicznego transgranicznego projektu do tyczącego budowy I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlaku wokół Tatr, w którym uczestniczy 13 polskich i słowackich samorządów, a partnerem wiodącym jest Gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013. Jego efektem jest blisko 80 km klasycznych i bezkolizyjnych tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową prowadzących przez Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Aż 35 km tych tras tworzy nieprzerwany transgraniczny odcinek wybudowany na nasypie dawnej linii kolejowej od miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena. Powstały także odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Ponadto powstała mała infrastruktura towarzysząca – miejsca przystankowe, tablice informacyjne i kierunkowe, parking w Czarnym Dunajcu, miejsce rekreacyjne przy moście w Podczerwonem.
Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej i koordynowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów. Projekt zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. To unikatowa atrakcja turystyczna umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Inicjatywa Euroregionu „Tatry” dzięki zaangażowaniu samorządów oraz uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej doczekała się realizacji. Dziś gotowych jest już ponad 100 km tras rowerowych Szlaku wokół Tatr, powstałych w ramach I etapu projektu oraz wybudowanych wcześniej przez samorządy. Wniosek o dofinansowanie II etapu Szlaku wokół Tatr i budowy kolejnych ponad 60 km tras rowerowych, które domkną pętlę po stronie polskiej został złożony jako projekt flagowy w sierpniu 2015 r. przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY wraz z 10 samorządami do Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Szlak wokół Tatr jest zatem największym tego typu przedsięwzięciem w naszym regionie dotyczącym budowy bezkolizyjnych dróg rowerowych. Już dziś spotyka się ono z wielką aprobatą samorządów, mieszkańców i turystów oraz cieszy dużym zainteresowaniem wśród rowerzystów, rolkarzy i pieszych.
Więcej informacji o Szlaku wokół Tatr oraz jego uroczystym otwarciu na www.szlakwokoltatr.eu
|