2 września (środa), godz. 19:30
Dworzec Tatrzański
Zakopane, ul. Krupówki 12
Kiedyś w Zakopanem z inicjatywy Władysława Hasiora i Grzegorza Dubowskiego odbywał się Festiwal Filmów o Sztuce. Dziś w ramach Spotkań z Filmem Górskim i programu Muzeum Tatrzańskiego “Otoczenie” chcemy nawiązać do tej idei. W ramach osobnej sekcji “Artysta w podróży” pokażemy trzy filmy współczesnych artystów, które będąc pełnometrażowymi propozycjami filmowymi z gatunku kina drogi, czerpią ze strategii artystycznych i z historii sztuki, choć pozostają kinem.
W programie:
Future Days, reż. Agnieszka Polska, 30', 2013
Mirage, in Order of Appearance, reż. Łukasz Jastrubczak, 100', 2015 - pokaz filmu z udziałem aktorki, Jaśminy Polak
Nazywając swój pokazywany m.in. na Nowych Horyzontach we Wrocławiu w 2014 roku film “Future Days” Agnieszka Polska chciała w żartobliwy sposób odnieść się do jednej z funkcji sztuki, jaką jest organizacja przyszłości. W jej filmie przyszłością jest życie pozagrobowe, które bohaterowie spędzają w niebie dla twórców. Wspólny, niekończący się pobyt w zaświatach daje im wieczną okazję do spotkań i dyskusji. Śmierć nie spełnia obietnicy obecnej w wielu kulturach — nie wiąże się z pozyskaniem ostatecznej wiedzy i zrozumieniem świata. Artyści wędrują po niebie, poszukując poznania, próbują organizować przyszłość rozumianą jako przestrzeń wieczną. Film był kręcony w plenerach Bergmana — na Gotlandii i Faro. Fragment: https://vimeo.com/87673409.
“Mirage, In Order Of Appearance” to filmowa adaptacja książki “Miraż” autorstwa Sebastiana Cichockiego i Łukasza Jastrubczaka (2012). Materiał do książki to niezredagowana korespondencja między autorami, „pojedynek” na tekst i obraz, gdzie na każdą wymianę przewidziano 24 godziny. Fotografie Jastrubczaka powstały podczas podróży po Stanach Zjednoczonych, a tekstowe odpowiedzi Cichockiego pisane były w Polsce w oparciu o teksty Roberta Barry’ego, Roberta Smithsona, mapy samochodowe i wędrówki po Google Street Views.
Latem 2014 roku, po dwóch latach od wydania książki, Cichocki i Jastrubczak postanowili udać się w podróż śladami swoich bohaterów. Posługując się „mapą 1:1” – przemierzając tysiące kilometrów po Stanach Zjednoczonych, weryfikowali swoje przeczucia. Śledztwo zaprowadziło ich m. in. do budowanej przez 35 lat makiety miasteczka Wakarusa, komun hipisowskich w Kolorado, nieukończonej piramidy budowanej w kamieniołomie wapnia w Bedford czy też muzeum na pustyni Noah Purifoya – afro-amerykańskiego orędownika politycznego junk artu. Fotoblog projektu: http://mirazmirazmiraz.tumblr.com/
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny
|