E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 05 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 22-05-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wykład w nowym cyklu Spotkań w Bursie Gimnazjalnej
     Data:  2015-05-22
     Godzina:  18:00

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu
Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego
 
serdecznie zapraszają na
 
WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ
Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE
 
oraz
połączony z prezentacją multimedialną wykład
 
dra Tomasza Pudłockiego
(Uniwersytet Jagielloński),
 
Kobieta w społeczeństwie galicyjskim
II połowy XIX w.
 
który odbędzie się w dniu 22 maja (piątek) 2015 r.
o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu
 

W trakcie swojego wystąpienie prelegent będzie chciał się zastanowić nad mentalnym fenomenem postrzegania kobiet u progu I wojny światowej w Galicji. Setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny powoduje ogromne zainteresowanie konfliktem, który był kluczowy nie tylko z militarnego czy ekonomicznego punktu widzenia - przedefiniował też prawne postawy funkcjonowania kobiet w wielu krajach, nie wspominając o aspektach ich postrzegania w życiu publicznym, domowym czy w dostępie do edukacji. Ale przecież ten proces zaczął się wiele lat przed 1914 r. Dlatego podczas spotkania poruszone zostaną takie aspekty jak: konstruowanie ról kobiecych przez ówczesne społeczeństwo przygotowanie do małżeństwa (w tym podejście do seksu przedmałżeńskiego), podejście do obowiązków domowych, próby realizacji się kobiet poza domem czy wreszcie walkę o równe szanse w dostępie do edukacji i praw wyborczych. Równocześnie będzie chciał spojrzeć na formy pozadomowych aktywności i odpowiedzieć na pytania, które były dopuszczalne, akceptowalne, przyjmowane z nieufnością - co było aktualne i trwałe, a co nowe. Wykład jest zaproszeniem do dyskusji, na ile role płciowe są pewnymi konstruktami kulturowymi i na ile te konstrukty są trwałe i niezmienne, a na ile ulegają modyfikacjom i pod wpływem jakich czynników.

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest wspólnie przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Tomasz Pudłocki, dr w Instytucie Historii UJ. Specjalizuje się w społeczno-kulturowej historii Galicji. Jest autorem m.in. książki o inteligencji Przemyśla w latach 1867-1939 oraz wielu artykułów z zakresu historii kobiet w Galicji Wschodniej. W ostatnim czasie opublikował książkę nt. „Ambasadorzy idei. Wkład intelektualistów w promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1918-1939”, Kraków 2015, będącą m.in. efektem jego pobytu w USA jako stypendysty Fundacji Kościuszkowskiej w NYC (2012/2013). Członek Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk oraz były prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP dla najlepszych młodych uczonych (do 35 roku życia)

Już dziś serdecznie zapraszamy!

 

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    967




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024