E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Poprzedni miesiąc 03 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 21-03-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Niegdyś Roger, później „Harnaś”…
     Data:  2015-03-21
     Godzina:  16:00
     Miejsce: 
Muzeum Karola Szymanowskiego
Willa „Atma”
ul. Kasprusie 19
34-500 Zakopane
tel. 018-201-34-93
     Rodzaj: 
Koncert

Zapraszamy w sobotę, 21 marca o godz. 16.00, do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19 na uroczystości wręczenia Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego prof. Edwardowi Bonieckiemu, któremu towarzyszyć będzie koncert oraz prezentacja książki Ja, niegdyś Roger. Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Część oficjalna

Zofia Gołubiew – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: powitanie gości

Witold Juchniewicz – Prezes Fundacji im. Karola Szymanowskiego: słowo

Teresa Chylińska – Przewodnicząca Jury Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego:
wręczenie Nagrody prof. Edwardowi Bonieckiemu


Koncert

Aleksandra Kuls – skrzypce
Marcin Koziak – fortepian

Karol Szymanowski (1882-1937)
- Źródło Aretuzy
z cyklu Mity. Trzy poematy op. 30 na skrzypce i fortepian
- Taniec z baletu Harnasie (opr. Paweł Kochański)

Prezentacja książki Edwarda Bonieckiego:
Ja, niegdyś Roger.
Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim

Spotkanie z Autorem
Prowadzenie: Małgorzata Janicka-Słysz

Konkluzja muzyczna

Aleksandra Kuls – skrzypce
Marcin Koziak – fortepian

K. Szymanowski
- Pieśń Roksany z opery Król Roger
(wersja na skrzypce i fortepian, opr. P.Kochański)

Edward Boniecki – historyk literatury, eseista, krytyk literacki. Profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Współpracownik Pracowni Literatury Modernizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował polonistykę (Uniwersytet Warszawski) i filozofię (Akademia Teologii Katolickiej). Doktoryzował się w 1993 pracą Struktura „nagiej duszy”. Studium o Stanisławie Przybyszewskim, habilitował w 1999 pracą Modernistyczny dramat ciała. Maria Komornicka. Publikował m.in. w „Znaku”, „Odrze”, „Twórczości”, „Pamiętniku Literackim”, „Muzyce” i włoskim kwartalniku „Prometeo”. Interesują go zagadnienia antropologiczne literatury Młodej Polski oraz związki między literaturą a innymi sztukami, zwłaszcza muzyką. Znawca spuścizny Karola Szymanowskiego, uczestnik międzynarodowych konferencji muzykologicznych, jeden z autorów Encyklopedii Muzycznej PWM.

Aleksandra Kuls (ur. 1991) studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Kai Danczowskiej. Jest laureatką m.in. nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego oraz nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie (2012). Otrzymała m.in. „Paszport Polityki 2011” w kategorii muzyka poważna, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych (2012), zajęła I miejsce w plebiscycie na tytuł „ulubieńca publiczności” podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach (2012), została także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marcin Koziak (ur. 1989) ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa. Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Tamasa Ungara w Texas Chrisitian University w Fort Worth (USA). Jest laureatem m.in. I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych w VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007); półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).

Niegdyś Roger, później „Harnaś”…

Zakopiańska „Atma” – tak ukochana przez Karola Szymanowskiego góralska chałupa, w której odnalazł dla siebie dom – tętni życiem i rozbrzmiewa w muzyką. Przed nami ważne wydarzenie. W sobotę, 21 marca 2015, o godzinie 16-ej Fundacja im. Karola Szymanowskiego wręczy w „Atmie” swoją doroczną nagrodę profesorowi Edwardowi Bonieckiemu – za książkę Ja niegdyś Roger. Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim. Autor jest polonistą związanym z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wybitnym znawcą spuścizny kompozytora i jego duszy. W ramach uroczystości odbędzie się prezentacja książki i rozmowa z Laureatem.

Uroczystość wzbogaci koncert młodych utalentowanych artystów – skrzypaczki Aleksandry Kuls, studentki profesor Kai Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz pianisty Marcina Koziaka. Aleksandra Kuls, nagrodzona „Paszportem Polityki” w 2011 roku, jest laureatką m.in. nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego oraz nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011) oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie (2012). Marcin Koziak to m.in. półfinalista i laureat trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Muzycy zagrają utwory Szymanowskiego, m.in. Taniec z Harnasiów.

Warto przypomnieć, że Fundacja im. Karola Szymanowskiego powstała w roku 1996 z inicjatywy osobowości polskiego świata muzycznego z myślą o wszechstronnym promowaniu twórczości kompozytora – ojca polskiej muzyki współczesnej. I co roku przyznaje nagrodę za szczególne osiągnięcia artystyczne, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie. Jej Fundusz stanowi wpłata wniesiona przez rodzinę i spadkobierców siostrzenicy kompozytora, Krystyny – „Kici”, córki Zofii Szymanowskiej. W „Atmie” wręczono nagrodę Fundacji tylko raz – śpiewaczce Stefanii Woytowicz w roku 1998.

więcej o wydarzeniu na stronie: www.zakopane.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    782




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024