E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Poprzedni miesiąc 03 / 2015 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 26-03-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM – LEGENDY NART: ZAWODNICY, „WYRYPIARZE” I „TATRZAŃSKIE DIABŁY”
     Data:  2015-03-26
     Godzina:  18:00
     Miejsce: 
Dworzec Tatrzański
ul. Krupówki 12
34-500 Zakopane

26 marca 2015 (czwartek), godz. 18:00
Dworzec Tatrzański,
Zakopane, ul. Krupówki 12
 

W czwartek (26 marca) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Wieczór o historii nart zabierze nas w świat „wyrypy narciarskiej” i wyczynów narciarzy spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN), międzywojennych wyczynów „tatrzańskich diabłów” – „Maksa” Maksymiliana Dudryka, Henryka Mückenbrunna i innych oraz w czasy powojennych szusów. Spotkanie poprowadzą: Waldemar Czado (ratownik GOPR) i Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).

„Śnigu, gu, gu” takim zawołaniem narciarskim witali się miłośnicy „białego szaleństwa” spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN). Czarnohora i Gorgany – góry równie odległe jak historia tamtejszego narciarstwa i „wyryp narciarskich” po grani w iskrzącym się śniegu i przy mrozie. Góry cudne i dzikie. Wyniosła Howerla, groźny Pietros, który pokryty lodem był szczytem trudnym nawet dla najwprawniejszych, Pop Iwan i Gutik Tomnatyk to tylko niektóre ze szczytów zwiedzanych przez narciarzy KTN-u. Czarnohorska grań dawała większe poczucie obcowania z naturą – tam narciarz mógł liczyć tylko na siebie lub na swych przyjaciół. Dlatego też plecaki pierwszych zdobywców, nazywane żartobliwie „katarynami”, ważyły po kilkadziesiąt kilo. Na „wyrypę brało się dosłownie wszystko – śpiwór, piłę do cięcia drzewa i oczywiście wikt na kilka dni. Mimo braku zagospodarowania tych gór lwowskim narciarzom nie brakło odwagi. Śmiało wdarli się w świat zimowych Karpat zdobywając na deskach najważniejsze szczyty czarnohorskiej grani.

Wspominając życiorysy dawnych mistrzów nart przypomnimy postać Henryka Mückenbrunna – narciarza z prawdziwie Janosikową odwagą i fantazją – niezłego skoczka i rekordzistę Polski. W latach 20-tych był on słynnym w Zakopanem narciarzem, a do tego dobrym kompanem górskich wypraw. Koledzy nazywali go "Mikim" lub "Muckiem”. Jego krótka, lecz zawrotna kariera usiana była sukcesami, a jego pierwszy wynik sportowy zanotowano już w 1920 r., na I. Związkowych Mistrzostwach Polski, w których zajął 1. miejsce w skokach juniorów. Potem, z coraz większymi sukcesami, startował i rywalizował z seniorami. Mückenbrunn był 7-krotnym mistrzem Polski seniorów, a także mistrzem Czechosłowacji w roku 1926.

O nim i o wielu innych zwanych „tatrzańskimi diabłami” będziemy mówić na czwartkowym spotkaniu.

Opowieść o nartach zostanie wzbogacona zdjęciami Waldemara Czado (GOPR), miłośnika turystyki narciarskiej i uczestnika biegów górskich, który opowie o zimowej magii Karpat Wschodnich i Bieszczadów.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

więcej o wydarzeniu na stronie: www.dworzectatrzanski.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1481




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024