W październiku zaprosimy Państwa na pokład ” Casablanki” i proponujemy niezapomniany rejs, niezapomniany romans, tylko czy wszystko zakończy się happy endem? Dowiedzą się Państwo tego, gdy wyruszą z nami w słoneczne dni, przez błękitne wody oceanu, w podróż pełną zabawy i uśmiechu, wyjątkowych wrażeń , gdzie czas upłynie przy akompaniamencie najpiękniejszych klasycznych melodii ze znanych operetek i oper. Bez wątpienia spotkają tam Państwo pełnych energii, zawsze uśmiechniętych ludzi z niepowtarzalną i oryginalną osobowością. Atmosfera widowiska "Statek Casablanca" nawiązuje do czasów klasyki czarno-białego kina, w której nie brakuje oszałamiających, pełnych kolorów kostiumów i efektów specjalnych. Porywamy widza w barwny świat operetki, pobudzamy wyobraźnię śpiewem, tańcem, choreografią, a najważniejsze, historią miłosną pełną namiętności oraz czystego uczucia.
Po słonecznej Casablance proponujemy wędrówkę na północ ,w rejony kultury celtyckiej ,do kraju ,który za sprawdzą referendum niepodległościowego przez wiele tygodni nie schodził z czołówek europejskich gazet. „Alba gu bràth - spotkania z kulturą szkocką” w dniach 22-24 października (środa – piątek) w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Nie zabraknie pokazów filmowych („Kamień przeznaczenia”, „Hallam Foe”, „Red Road”), smaków Szkocji (Selkirk bannock, szkockie ciasteczka owsiane oraz szkockie jaja), czy podróżniczego slajdowiska (tegoroczna wakacyjna wyprawa aż do najdalszych zakątków Szkocji). Ale królem tej edycji „Spotkań z kulturą…” będzie niewątpliwie orkiestra „Częstochowa Pipes & Drums”, czyli jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na Wielkich Dudach Szkockich! Tradycyjnie będą także prezenty książkowe od naszych partnerów dla osób, które kupią bilety wstępu na filmy i koncert.
„Występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, cechuje precyzja i dbałość o każdy szczegół, a jednocześnie świeżość, radość ze wspólnego muzykowania i brak rutyny”. To fragment recenzji z „Muzy Polskiej” ,który definiuje działalność krakowskiej OAB. Kolejny raz nowotarscy melomanii będą mieli przyjemność spotkać się z Orkiestrą na koncercie „Jeszcze polska muzyka”. W programie usłyszymy - Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, Suitę w dawnym stylu -Romualda Twardowskiego oraz Symfonię h-moll "Niedokończoną" Franza Schuberta, dyrygował będzie Piotr Sułkowski.
Od 15 września do 30 października w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu oglądać można wystawę Tomasza Bereźnickiego, rysownika, twórcy komiksów, gitarzysty, absolwenta Wydziału Form Przemysłowych na ASP w Krakowie. Tomasz Bereźnicki to Autor komiksu „Aptekarz w getcie krakowskim” opowiadającego o Tadeuszu Pankiewiczu, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. W swoich pracach porusza szeroką tematykę. Jego komiksy ukazały się m.in. w antologiach poświęconych piłce nożnej czy ekonomii, interesuje go też tematyka muzyczna i filmowa. Laureat konkursów komiksowych, w tym trzykrotnie na temat Powstania Warszawskiego. Rysunki i komiksy publikował m.in. w Przekroju, Bluszczu (jego dwie okładki nagrodzono w prestiżowym konkursie GrandFront 2011), Men's Health, Wprost. W tym roku ukazał się jego komiks pt. „Wrzesień pułkownika Maczka” (scenariusz S. Zajączkowski) do wydawnictwa autor skomponował i nagrał muzykę. W roku 2013 Tomasz Bereźnicki prowadził w naszym Ośrodku plener dla studentów ASP podczas którego powstały krótkie opowiadania komiskowe. Ich tematyka dotyczyła naszego Miasta, jego historii ,życia codziennego mieszkańców.
Serdecznie zapraszam do lektury programu Kulturalnej Stolicy Podhala na październik
Barbara Pachniowska
Miejski Ośrodek Kultury , Nowy Targ
Plik do pobrania
|