Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem przyłączył się do grona placówek, które będą obchodziły ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. 8 sierpnia (piątek) w całej Polsce kilkanaście ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych otworzy swoje bramy bezpłatnie, by przypomnieć wszystkim odwiedzającym, jak ważne dla człowieka i całego środowiska są zagrożone wyginięciem pszczoły. To już druga edycja Wielkiego Dnia Pszczół - święto odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
W województwie małopolskim w Tatrzańskim Parku Narodowym (Kuźnice 1) oraz Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obchody rozpoczną się w piątek od godziny 10.00 i potrwają cały dzień.
Na turystów czekają liczne edukacyjne atrakcje, takie jak:
-
przejście przez Pszczelą Ścieżkę z przewodnikiem lub samodzielnie,
-
poznanie Zasad Przyjaciół Pszczół w formie interaktywnej zabawy,
-
warsztaty z budowania domków dla pszczół,
-
poznanie roślin przyjaznych pszczołom,
-
możliwość zdobycia nasion roślin przyjaznych zapylaczom lub edukacyjnych gadżetów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Tatrzański Park Narodowy organizuje także występ teatrzyku „Fioletowy Krokus” a w obchody zaangażowani będą także wolontariusze z Parku.
W czasie obchodów istnieje możliwość zwiedzenia zarówno ogrodu w Krakowie jak i Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem samodzielnie lub z przewodnikiem o pełnych godzinach (jeśli zbierze się odpowiednia grupa osób). Wstęp na hasło „Wielki Dzień Pszczół” jest bezpłatny.
Wciąż wiele osób myli pszczoły z osami i nie wie, że to właśnie dzięki zapylaczom powstaje nie tylko miód, ale także owocują drzewa owocowe i rosną warzywa. Niestety te niesamowite owady masowo giną. W czasie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół będzie można poznać bliżej świat tych pożytecznych dla całego środowiska naturalnego owadów i dowiedzieć się, jak im pomagać. „W tym roku zapraszamy na wspólne świętowanie do ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które zapewnią bezpłatne wejście. Będzie można zbudować swój domek dla pszczół dziko żyjących czy dowiedzieć się, jakie rośliny na naszych balkonach i w ogrodach będą przyjazne dla pszczół” - mówi Małgorzata Strzelec, przedstawiciel firmy ZT „Kruszwica” S.A, organizatora Wielkiego Dnia Pszczół. W województwie małopolskim do Wielkiego Dnia Pszczół przyłączył się także Babiogórski Park Narodowy, który obchody zorganizuje samodzielnie.
Wszyscy ciekawscy mogą także on-line udać się do… wnętrza ula. Codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 można oglądać video relację ze specjalnego ula, który powstał, aby umożliwić za pomocą kamer obserwację życia tych pracowitych owadów. Wszystkie informacje o Wielkim Dniu Pszczół i streamingu z ula na www.pomagamypszczolom.pl
Wielki Dzień Pszczół w skrócie:
-
Święto 8 sierpnia odbywa się w ramach czwartej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad programem „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Małopolski Urząd Wojewódzki.
-
Do obchodów Wielkiego Dnia Pszczół przyłączyły się instytucje, placówki przyrodnicze i edukacyjne w całej Polsce, które można znaleźć na mapce Przyjaciół Pszczół na stronie programu http://www.pomagamypszczolom.pl/wielki-dzien-pszczol
|