Wystawa składa się ze zbiorów Mariana Bielewicza, które w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nabyło Muzeum Tatrzańskie. Ekspozycja pokazuje ponad 500 gatunków owadów tatrzańskich w 12 gablotach oraz ich zdjęcia autorstwa Andrzeja Gibały i Jarosława Wenty.
Marian Bielewicz (1915-1988) był wieloletnim pracownikiem działu przyrodniczego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zajmował się głównie fauną motyli. Na wystawie można zobaczyć specjalnie spreparowane motyle, chrząszcze z rodziny kózkowatych, ważki oraz przykładowe gatunki owadów pożytecznych, szkodliwych i chronionych. Warto przypomnieć, że pojęcie szkodliwych owadów wprowadzano dla owadów konkurujących z człowiekiem w walce o byt. Z tego punktu widzenia szkodliwe dla człowieka są owady żywiące się jego zapasami (szkodniki magazynowe), niszczące uprawy (szkodniki rolnicze i leśne) oraz pasożytujące na człowieku i zwierzętach domowych i hodowlanych (szkodniki sanitarne). Wielka ruchliwość, dzięki umiejętności lotu, rozrodczość i zdolność do życia w najrozmaitszych środowiskach czynią owady najgroźniejszymi ze szkodników. Zwierzęta chronione są przez człowieka albo ze względu na rzadkość występowania albo ze względu na ich bardzo dużą użyteczność. Przykładem pierwszych może być motyl niepylak apollo, a drugich np. trzmiele, które jako jedyne są w stanie skutecznie zapylać wiele roślin.
Warto zobaczyć wystawę również ze względu na piękne fotografie autorstwa mieszkańców Zakopanego: Andrzeja Gibały i Jarosława Wenty.
|