Przedstawiamy gwiazdy sceny muzycznej XIII Jarmarku Podhalańskiego. Tym razem sobota i zespół Lao Che oraz Patrycja Markowska. Koncerty bezpłatne zapraszamy.
Lao Che
Zespół powstał w 1999 roku. Muzyka Lao Che to zbitka wielu naleciałości stylistycznych. Na płycie „Gusła”, wszystko ma za zadanie oddać atmosferę zamierzchłych czasów, okresu średniowiecza i historycznych relacji rodem z kresów. Podano to w mieszance nowoczesnych brzmień co uatrakcyjnia i ujednolica charakter muzyki zespołu, która miałaby być sugerowana obecnemu słuchaczowi. Należy spodziewać się tekstów o charakterze archaicznym, wiele neologizmów i zapożyczeń z kultury wschodnich Słowian znalazło tutaj swoje miejsce. Jest to dziwny zlepek kulturowy, o dość ciemnym i tajemniczym koncepcie, związanym z Gusłami, czyli obrzędem wywoływania duchów. Całość zabrudzono wstawkami sampli, oraz szumami radiowymi co nadaje muzyce oryginalnego charakteru. Jest to autentyczna i niecodzienna płyta, która powinna zainteresować słuchaczy szukających w muzyce czegoś więcej niż rytmu i melodii.
Pomysł na drugą płytę zespołu „Powstanie Warszawskie” pojawił się już podczas końcowego etapu prac nad płytą „Gusła”. Przez długi czas dojrzewał i nabierał kształtów. W połowie 2003 roku zespół zaczął tworzyć muzykę, która ma odzwierciedlać 10 obrazów (najbardziej znamiennych dla tego zrywu wydarzeń). Płyta została nagrana w wyposażonym w stare sprzęty studio Obuh. Do nagrań użyto przede wszystkim starych mikrofonów pamiętających lata 60-tę czy nawet lata 30-ste. Płyta „Powstanie Warszawskie” ukazuje się nakładem wytwórni ARS MUNDI w marcu 2005 roku.
Kierując się zmysłem artystycznym i zdrowo pojętą ambicją zespół postanowił, aby trzecia płyta Lao Che nie powielała koncepcji i schematów poprzednich dokonań. Zaadoptowana metodyka działania wykluczała stworzenie kolejnego koncept albumu. Trzecia płyta ukazuje zainteresowania samym muzykowaniem - stąd zupełnie inna aura otacza całą produkcję, jej przygotowywanie, kompozycję i realizację. Radość z dźwięku. Radość z rytmu. Radość z brzmienia. Całość nagrania została zrealizowana w technice analogowej. Wykorzystano studia Polskiego Radia (S-3, S-4) wraz całym arch zapleczem zapisu taśmy magnetycznej. Inspirowani po części muzyką cyrkową, a i również starymi polskimi kreskówkami przywołano radosne wibracje, pobudzające do ruchu i elektryzującego odbioru. W warstwie lirycznej pojawia się autorska wizja Spiętego, w której odzwierciedla on współczesny świat człowieka, jego relacje społeczne i religijne. Teksty groteskowe w swoim wyrazie mają oddać słabości i ułomności ludzkiej natury. Tytuł płyty -„Gospel”- oddaje karykaturalną wizję rzeczywistości.
Kolejna płyta „Prąd Stały / Prąd Zmienny” - tym razem naprawdę bez konceptu. Każda piosenka to odrębna opowieść. Teksty są pełne wciągających, często absurdalnych historii, w których nie brakuje zabaw słownych charakterystycznych dla twórczości Spiętego. Na czwartym w dorobku zespołu krążku gitary elektryczne ustąpiły nieco miejsca klawiszom i samplerom, a bębny współgrają z automatem perkusyjnym. Zespól położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych. Realizacją nagrań zajął się Marcin Bors (m.in.: Hey, Nosowska, Pogodno). Pierwszym singlem promującym płytę jest utwór 'Czas'.
Najnowsza płyta zespołu to „Soundtrack” z 2012 roku. Producentem odpowiedzialnym za brzmienie nowego materiału jest Eddie Stevens, brytyjski muzyk i producent związany z takimi artystami jak Moloko, Zero 7 czy Roisin Murphy. Po płycie "Prąd stały/prąd zmienny" zespół zainspirowany klasycznymi albumami z muzyką filmową postanowił przygotować płytę, która dzięki swojej różnorodności i koncepcji stanowiłaby autorski „Soundtrack”. W trakcie pracy nad płytą w otoczeniu zespołu pojawił się filmowy zespół producencki, który po wysłuchaniu wersji demo albumu zaproponował chęć realizacji filmu, którego scenariusz opierałby się na muzyce i tekstach Lao Che. W trakcie produkcji filmu okazało się, że z powodów niezależnych od zespołu, a także kłopotów technologicznych osób odpowiedzialnych za stronę filmową projektu, do dziś nie udało się do sfinalizować tego pomysłu.Ponieważ prace nad płytą toczyły się niezależnie od ekipy filmowej, muzycy wrócili do swojego pierwotnego pomysłu na album. Jak na każdej wcześniejszej płycie zespół postanowił pójść w nieznanym kierunku, pozwalając sobie na swobodne czerpanie z bogactwa muzyki, nie zważając na sztywne ramy gatunków.Owocem tej pracy jest niezwykła różnorodność albumu - rock, funk, elektronika, hip hop, którą dopełniają liryczne kompozycje oraz improwizacje.
Skład zespołu:
Rafał Borycki
Mariusz Denst
Hubert Dobaczewski
Maciek Dzierżanowski
Michał Jastrzębski
Filip Różański
Patrycja Markowska
Oficjalną karierę rozpoczęła 3 grudnia 2001 roku, kiedy to ukazał się debiutancki album wokalistki zatytułowany „Będę silna”. Znalazły się na nim przeboje "Opętanie" i "Drogi kolego". Debiut przyniósł piosenkarce nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii.
Drugi album studyjny Markowskiej pt. „Mój czas” ukazał się 16 października 2003. Promowały go piosenki "Kameleon" i ballada "Z twoich rąk". 17 października 2005 roku został wydany trzeci album piosenkarki zatytułowany „Nie zatrzyma nikt”, z którego pochodził przebój "Gdy zgasną światła".
15 czerwca 2007 r. na 44. KFPP w Opolu piosenka wykonywana przez Patrycję Markowską "Świat się pomylił" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Premiery oraz nagrodę dziennikarzy. Czwarta płyta Markowskiej pt. „Świat się pomylił” została wydana 1 października 2007. Piosenka "Jeszcze raz" z niego pochodząca promowała polską komedię romantyczną o tym samym tytule. Krążek „Świat się pomylił” był pierwszym dużym sukcesem wydawniczym Markowskiej i zdobył status platynowej płyty. 25 kwietnia 2008 roku piosenkarka otrzymała statuetkę Eska Music Awards 2008 w kategorii Artystka Roku. Jesienią ukazała się edycja specjalna albumu, zawierająca nowy przebój pt. "Deszcz".
26 października 2010 roku ukazała się piąta płyta piosenkarki pt. „Patrycja Markowska”. Kilka tygodni po premierze wydawnictwo osiągnęło status złotej płyty, a wkrótce potem platynowej.Wraz z Justyną Steczkowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury II edycji programu The Voice of Poland, która ruszyła 2 marca 2013 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2.
28 maja 2013 roku wydała swój szósty studyjny album pt. „Alter Ego”. Płyta była promowana tytułowym singlem z płyty oraz piosenką "Dzień za dniem", do których to powstały także teledyski.
Skład zespołu:
Patrycja Markowska – wokal
Sebastian Piekarek – gitara
Rafał Sędek – gitara
Radek Owczarz – perkusja
Marcin Koczot – wokal
|