Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek 25 lipca o godz. 18 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza na wieczór poświęcony działającemu niegdyś w Zakopanem Stowarzyszeniu „Kilim”, które w pierwszej połowie XX wieku odegrało znaczącą rolę w rozwoju miejscowego rzemiosła artystycznego. Spotkanie poprowadzi Helena Pitoń, kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego
Stowarzyszenie, powstałe w roku 1910, postawiło sobie za cel dalszy rozwój – w dziedzinie tkaniny – pracy zainicjowanej przez krakowskie Towarzystwo „Polska Sztuka Stosowana”. Dążyło do „wprowadzania polskich motywów ludowych do tkactwa kilimowego”, nie ograniczając przy tym indywidualnej twórczości artystów.
Tkaniny „Kilimu” cechowała dbałość o poziom artystyczny oraz techniczną jakość wykonania. Projekty wychodziły spod ręki znanych artystów. Do ich grona należeli Władysław Skoczylas, Stanisław Gałek, Jan Rembowski, Karol Kłosowski, Bogdan Treter i wielu innych. Najwięcej wzorów opracował jeden z założycieli i długoletni dyrektor spółki Kazimierz Brzozowski. W prowadzonych przez Stowarzyszenie warsztatach kilimy wykonywały między innymi miejscowe góralki.
Tkaniny z zakopiańskiej wytwórni zdobiły wnętrza wielu domów, nie tylko w Zakopanem ale w całej Polsce. Częstokroć jeszcze dziś odnaleźć je możemy w domowej spuściźnie po rodzicach lub dziadkach, choć na ogół nie znane nam jest już ich pochodzenie. Spotkanie, na które zapraszamy, ma za cel „odkurzenie” ich historii i przypomnienie bogatej tradycji zakopiańskiego rzemiosła artystycznego.
Wstęp na spotkanie w cenie biletu ulgowego do Galerii.
|