Projekt „Kultura na Bani®” to cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w lipcu i sierpniu w Białce Tatrzańskiej u stóp Bani. Tegoroczne wydarzenia cyklu obejmą zarówno koncerty muzyczne, spektakle teatralne, jak i wystawy twórców ludowych. Chcemy pokazać dorobek górali w szerszym kontekście - jako kulturę wszystkich społeczności górskich, starając się wyodrębnić wspólny pierwiastek, który, mimo widocznych różnic, nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z kulturą gór.
LIPIEC
06.07. GÓRALSKI ZESPÓŁ REGIONALNY
13.07. INOROS
20.07. KABARET GÓRALSKI TRUTEŃ
27.07. TREBUNIE - TUTKI
SIERPIEŃ
03.08. FESTYN BIAŁCZAŃSKI (KOMBII)
10.08. DSIGUNZ FANFARA AVANTURA - zespół bałkański
17.08. SIWY DYM
24.08. KABARET GÓRALSKI TRUTEŃ
Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 20:00.
W tym roku poszerzyliśmy program o dodatkowe stałe elementy odbywające się cyklicznie przez całe wakacje. I tak w czwartki zapraszamy na spotkania z folklorem góralskim w czystej postaci. W lipcu na deskach Kultury na Bani® Amatorski Teatr Ludowy im. Józefa Pitoraka z Bukowiny zaprezentuje swoje interpretacje klasyków komedii. Trupa aktorska to już kolejne pokolenie Bukowian, jednak niezmiennie prezentująca ten sam, zachwycający od lat klimat spektakli. W sierpniu zapraszamy na pokazy tradycyjnych tańców góralskich, połączone ze „śpasami”, czyli po prostu zabawami.
Szykujemy także wystawę twórców ludowych. W drugiej połowie lipca wernisażem rozpoczniemy wystawę prac zakopiańskiego małżeństwa - Państwa Anny i Eugeniusza Boguckich. Pani Anna - rodowita zakopianka, z wykształcenia technik hotelarz, z pasji malarka na szkle, specjalizująca się w tryptykach i obrazach czterokwaterowych o tematyce tradycyjnej. Pan Eugeniusz, zakopiańczyk z wyboru, rzeźbiarz amator, ma w swoim dorobku wielobarwne postaci z życia codziennego, jak i prostsze, surowe figury, tzw. świątki (m. in. Chrystusa Frasobliwego). Prace obojga artystów brały udział w ponad setce wystaw w całej Polsce.
Wystawione eksponaty nie tylko będzie można obejrzeć z bliska, ale również zakupić.
13.07. InoRos
InoRos to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową. Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat. Finalista programu rozrywkowego „Must Be the Music”, mają na swoim koncie hit „Czyste Szaleństwo” przy współpracy z Liberem oraz świetnie przyjętą płytę „Dobre Yes”.
20.07. Kabaret Truteń
"Truteń" występuje w pełnym pięcioosobowym składzie. Przez te lata działalności kabaret objechał po kilkakroć całą Polskę od Kamienia Pomorskiego po Karpacz, zahaczając po drodze o Kalisz. Kilkakrotnie uznawany był za najlepszy kabaret wiejski w kraju. Nie jeden raz gościł w USA, a nawet w Kanadzie, a na Słowacji koncertował jeszcze przed przyjęciem tego państwa do strefy Schengen. „Kozdy jeden z tych trutni, to cłek z dusom. Taki co zno i figiel i rzec. A jak ksiądz Tischner godoł:"Kie do karcmy wlezie cłek z dusom i pomiędzy pijokami stanie, to takie cłeka nawet w karcmie znać "! I to włośnie. Trutnie niesom wesołość kozdemu po krapce. I tym w karcmie i tym w Marriocie. Ho ho.Hej.”
27.07. Trebunie - Tutki
Muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem.
17.08. Siwy Dym
Zespół powstał w 2000 roku - muzycy z wieloletnim doświadczeniem muzycznym o profilu folkowym, wychodząc naprzeciw nowym trendom i modzie, połączyli ludowszczyznę z innymi gatunkami muzyki. Liderem grupy jest grający na skrzypcach oraz dudach podhalańskich wokalista Piotr Majerczyk. Pierwsza płyta, wydana w roku 2001 pod tytułem „Dwa Światy”, nominowana była w tymże roku do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku - Etno / Folk. Druga płyta Elvis z Poronina (wydana w roku 2005) zawierała materiał z debiutanckiego albumu, poszerzony o cztery nowe utwory.
Amatorski Teatr Ludowy im. Józefa Pitoraka kozdy lipcowy cwortek, 20:00
To niezwykła fuzja folkloru i dzieł klasyków światowego teatru. Góralskie adaptacje w wykonaniu amatorów (choć zważywszy na ich dorobek sceniczny, można polemizować z tym określeniem) ukazują znane na całym świecie od kilkuset lat sztuki w zupełnie nowym świetle. Tradycja Amatorskiego Zespołu Teatralnego sięga roku 1923. Ciężko zliczyć ilość przedstawień, nagród i wyróżnień do dnia dzisiejszego, bo to już czwarte pokolenie bukowian próbuje swoich sił na scenie teatralnej. Wydarzenie, którego z wielu względów nie można przegapić.
Wygibasy i śpasy, czyli występ zespołu góralskiego kozdy sierpniowy cwortek, 20:00
Będzie śpiew i tańce, będą wspólne zabawy i śmiech. Swój dorobek i doświadczenie sceniczne zaprezentują na przemian dwa zespoły: jeden z Jurgowa (górale spiscy) i jeden z Pyzówki (górale podhalańscy). O ile na zdjęciu różnica trudna do wychwycenia (tu Górale i tu Górale), to tak naprawdę dwie różne spośród wielu barw góralszczyzny. Przekonajcie się sami, dobra zabawa gwarantowana.
Wernisaż i wystawa prac Anny i Eugeniusza Boguckich malarstwo na szkle i rzeźba
Państwo Anna i Eugeniusz Boguccy są małżeństwem dzielącym wspólne pasje artystyczne. Pani Anna - rodowita zakopianka - jest twórcą ludowym, jej mąż - Pan Eugeniusz - artystą amatorem i zakopiańczykiem z wyboru, jak sam o sobie mówi:) Wystawa zaprezentuje wielką różnorodność malowanych na szkle ludowych obrazów pani Anny i naiwnych rzeźb w drewnie pana Eugeniusza - całość bajecznie kolorowa i bardzo zróżnicowana. Wernisaż: 12 lipca 2013, 18:00 Wystawa potrwa do 19 sierpnia 2013
|