E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 06 / 2013 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 08-06-2013
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 „RUDA” I „OPCIO” - ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?
     Data:  2013-06-08

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie górskie pod tytułem "RUDA" WANDA I "OPCIO" - ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?, które odbędzie się 8 czerwca 2013 (sobota) o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Jego bohaterami będą Wanda Gentil-Tippenhauer - znana malarka, współautorka legendarnej książki "W stronę Pysznej" i Józef Oppenheim - kierownik TOPR w latach 1914-1939, narciarz, taternik i fotograf. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Prezentacja multimedialna zabierze nas w kolorowy świat międzywojennego Zakopanego, wypraw narciarskich, ale nie tylko. Będzie przede wszystkim podróżą poprzez życie i twórczość dwojga znanych w Zakopanem międzywojennym postaci. Będzie wreszcie próbą odpowiedzi na pytanie, czy to co łączyło "Rudą" i "Opcia" to była przyjaźń, czy jednak coś więcej?

Ruda”, czyli Wanda Gentil-Tippenhauer nie była zakopianką z urodzenia, lecz z wyboru. Urodziła się 13 stycznia 1899 r. w Port-au-Prince na Haiti. Jej ojciec pracował tam, jako główny inżynier miejski. Następnie trafiła do Europy, gdzie po maturze, zdanej w Lozannie, rozpoczęła studia w Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. Pod koniec I wojny światowej znalazła się w Warszawie. W 1921 r. ukończyła kursy rysunku, prowadzone przez Karola Tichego. Sporo podróżowała po Europie, zwiedziła Włochy, Francję, Szwajcarię i Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Jaka była droga „Rudej” do Zakopanego? W latach międzywojennych mieszkała w Warszawie. Była malarką. Wystawiała prace w Europie np. w Mediolanie, Turynie i Lyonie. Często odwiedzała Zakopane i ruszała wtedy z Oppenheimem na wycieczki w góry. Zakopane było miejscem ważnym w jej życiu. Jednym z najważniejszych.

Józef Oppenheim urodził się 15 czerwca 1887 r. w Warszawie, gdzie ukończył szkołę średnią. Od 1904 r. działał w PPS "Proletariat" w stolicy Kongresówki. Pracował w tajnej drukarni. W konspiracji nosił pseudonim "Góral" i posiadał fałszywe dokumenty na nazwisko Józefa Żyglewicza. Kilkakrotnie o przysłowiowy "włos" otarł się o śmierć i uszedł carskiej ochranie. Oppenheim po raz pierwszy zawitał do Zakopanego w 1907 r. Niektórzy podają też rok 1909 lub 1910. Miał przyjechać tu latem i zobaczył po raz pierwszy Tatry. Zakochał się i pozostał. Nie pierwszy i nie ostatni. Jednak Rafał Malczewski twierdził, że takich jak „Opcio” miłośników Tatry wielu nie miały. Na spotkaniu pokażemy znane i nieznane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące tych dwóch barwnych postaci, a tematem przewodnim będzie ich zażyła znajomość...

 
Serdecznie zapraszamy.
 
Wstęp wolny.

 

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    753




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024