17 maja o godz 17.00 Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12 zaprasza na recital fortepianowy i prelekcję "Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013".
Prof. John Powell – Profesor Muzykologii, University of Tulsa (Oklahoma)
Dr William Roger Price – Pianista, Profesor Muzyki (fortepian/kompozycja)
Wpływy polskie w amerykańskiej muzyce fortepianowej 1770-2013
Zapraszamy na niezwykłą podróż muzyczną po Ameryce wielu narodowości i wpływów, gdzie prelegenci i występujący muzycy zaprezentują w Dworcu Tatrzańskim znaczenie polskich utworów w kształtowaniu dzieł amerykańskich kompozytorów.
Poniżej znajdziecie Państwo kilka faktów z historii muzyki amerykańskiej. Ich rozwinięcie znajdzie się w repertuarze tego ciekawego spotkania:
Pierwsze publikacje w zakresie muzyki fortepianowej przypadają na okres rewolucji amerykańskiej i zawirowań politycznych tych czasów, odzwierciedlonych w wielu kompozycjach James'a Hewitt'a z których jeden przytacza kluczową bitwę z Wielką Brytanią. Polski generał Tadeusz Kościuszko odegrał kluczową rolę w wojnie o niepodległość i własnie dzięki niemu wprowadzono Poloneza do repertuaru amerykańskiej muzyki rewolucyjnej.
Pierwszym wirtuozem fortepianu XIX-wiecznej Ameryki był Louis Moreau Gottschalk, kompozytor z New Orleans francuskiego pochodzenia. W swojej muzyce koncertowej łączył wpływy afro-amerykańskie, kreolskie i hiszpańskie. Bezskutecznie aplikował o przyjęcie do Konserwatorium w Paryżu podczas gdy w Paryżu grał koncert z udziałem Chopina, w późniejszym okresie skomponował kilka mazurków, oraz zbiór pt. Polonia, oparty na rytmach polskich tańców.
Pod koniec XIX wieku wyłania się Charles Ives, kluczowy zwolennik amerykańskich melodii patriotycznych.
Pianista Roger Price zagra jedną z jego ostatnich propozycji; Fantasy-Nocturne, skomponowaną na cześć nokturnów Fryderyka Chopina.
Wstęp wolny, zapraszamy.
|