Ponad 500 młodych góralek i górali weźmie udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”. Impreza odbędzie się 13 i 14 kwietnia (sobota i niedziela) w zakopiańskim kinie „Sokół”. Prezentacje rozpoczynają się o godzinie 11.00. Wstęp wolny.
W poniedziałek 15 kwietnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” o godzinie 17.30 dowiemy się, któremu zespołowi jury pod przewodnictwem etnomuzykolog Aleksandry Szurmiak-Boguckiej przyzna główne trofeum Festiwalu, statuetkę „Złote Kierpce”.
Do IV Festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 dziecięcych zespołów góralskich, które specjalnie na Festiwal przygotowały programy widowiskowo – taneczne ukazujące dawną dziecięcą obyczajowość, gry i zabawy, a także opowiadające o dawnych góralskich zwyczajach czy obrzędach.
W sobotę na scenie kina „Sokół” zaprezentują się grupy w następującej kolejności prezentujące widowiska:
1. „Małe Harnasie” im. Anieli Gut-Stapińskiej z Suchego – „Na rowience przy potoku”
2. „Zornica” z Zakopanego - „Honielnicy pośli do bace hrubego”
3. „Mali Marusynianie” z Maluszyny – „Jak to było przy paseniu owiec”
4. „Mali Dzianiszanie” z Dzianisza – „Pod lasem”
5. „Polany” im. St. Nędzy-Kubińca z Kościeliska – „„Jako Zosia zupę warzyła”
6. „Małocichowianie” z Małego Cichego – „Na holi”
7. „Mali Hamernicy” z Krakowa – „Majówka”
W niedzielę na deskach kina „Sokół” zaprezentują się zespoły prezentując widowiska:
1. „Małe Regle” z Poronina – „Jako to dzieciom przy chałpiy cas mijo”
2. „Mali Witowianie” z Witowa – „Zabawy dzieci przy paseniu na polanie”
3. „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia – „Kie kwiotki łąki mojom, dzieci rade brojom”
4. „Siumni” z Chochołowa – „Zielone Świątki”
5. „Jaferniocek” z Ostrowska – „Na kamieńcu”
7. „Robcusie” z Rabki – Zdroju – „Sami w doma”
8. „Mali Maniowianie” im. ks. Antoniego Siudy z Maniów – „„Zabawy przy pasyniu”
- Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o Złotą Ciupagę – mówi pomysłodawca i kierownik artystyczny imprezy Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka”.
Również kierownicy zespołów, którzy po występach konsultują swoje osiągnięcia ze specjalistami z dziedziny folkloru podhalańskiego, mogą pogłębiać swoją wiedzę, oraz mogą porównać swoje doświadczenia z innymi kierownikami zespołów.
Komisja artystyczna wyłoni zdobywców głównych trofeów, statuetek ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE KIERPCE. Laureaci otrzymają także nagrody pieniężne i rzeczowe. Jury zakwalifikuje także zespoły do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Laureaci wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, prezentując przygotowane programy na scenie plenerowej w wiosce Festiwalowej.
Organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Biurem Promocji Zakopanego oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury. Imprezę wsparł finansowo poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy (PO). Patronat nad wydarzeniem objął starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
|