Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher serdecznie zaprasza na spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą, które odbędzie się 22 stycznia 2013 r. o godz. 11:00 w Hotelu Belvedere ul. Dr Do Białego 3 w Zakopanem.
Spotkanie związane będzie z działalnością Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy", promocją lokalnych Przedsiębiorców za granicą oraz z projektem The Best of Poland, nad którym Pan Prezydent Lech Wałęsa objął niedawno Patronat.
Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" jest apolityczną organizacją pozarządową typu non-profit. Instytut został ufundowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce.
Bardzo serdecznie zapraszam mieszkańców Zakopanego, Przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie z Panem Lechem Wałęsą, którego zasługi dla wolnej Polski i Europy znane są na całym Świecie. Niezmiernie się cieszę, że Zakopane będzie gościć Laureata Nagrody Nobla i człowieka, bez którego pracy i zaangażowania w życie społeczne nie mielibyśmy szans na przemiany jakie nastąpiły w Polsce w ostatnich trzydziestu latach – powiedział Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Intencją powołania Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy" było przede wszystkim skupianie wielu środowisk społecznych wokół ciągle aktualnych idei i postulatów decentralizacji państwa, upowszechniania zasad moralnych w działalności politycznej i konieczności pielęgnowania tradycji niepodległościowej. Stworzenie zaplecza eksperckiego dla Lecha Wałęsy pozwoliło działać na rzecz Polski, tak w kraju jak i za granicą.
Instytut założony w 1995 roku ma już za sobą kilkanaście lat działalności: to zarówno aktywność międzynarodowa jak i ogólnopolska. Zwłaszcza międzynarodowa aktywność polskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i rezonans, z jakim się ona spotyka na całym świecie utwierdza w przekonaniu, że warto było podjąć zadanie towarzyszenia Prezydentowi Lechowi Wałęsie w tej misji. Organizacja wielu ważnych wizyt, podczas których Lech Wałęsa spotyka się z ludźmi polityki i biznesu, środowiskami akademickimi i Polonią była i jest ważnym elementem działalności Instytutu. Na arenie krajowej ważna była rola integrowania środowisk społecznych i politycznych, które wyrosły z Sierpnia 1980 roku, wokół idei reform i decentralizacji państwa. Inicjatywy podejmowane w tym zakresie stanowiły odpowiedź na dokonujące się procesy społeczno-polityczne i gospodarcze. Instytut był inicjatorem wielu debat dotyczących problematyki samorządności i przemian systemowych. Refleksje przyjmowały częstokroć formę zapisów programowych, jak choćby w przypadku swoistego manifestu odradzającej się w 1997 roku polskiej prawicy solidarnościowej, jakim niewątpliwie był „Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy". W wielu obszarach diagnozy tam zawarte sprawdziły się, a postulaty realizowane były w latach 1997-2001. Instytut stał się także orędownikiem dążeń Polski do integracji z Unią Europejską, zapraszając do szerokiej dyskusji na temat naszej akcesji częstokroć środowiska nieprzejednane w tej kwestii. Po wstąpieniu Polski do Wspólnoty, Instytut stale promuje wartości związane ze świadomym członkostwem oraz wiedzą o unijnych instytucjach.
Informacja nt. Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" pochodzi ze strony http://www.ilw.org.pl/
|