Barwne tkaniny, kunsztownie wykonane naczynia gromadzone były przez Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich od 1906 roku. Pomimo różnych przeciwności, kolekcja przetrwała, by ostatecznie trafić pod opiekę Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie pokazujemy kobierce i tkaniny z obszarów Azji Centralnej, Azji Mniejszej, Kaukazu, Persji. Tegoroczna edycja wystawy jest szczególna, ponieważ chcemy na niej uczcić pamięć niedawno zmarłej donatorki Anny Kulczyckiej.
Piękne, mieniące się rozmaitymi kolorami ogrody, rajskie rośliny pnące się po złotych kratach, gwiazdy błyszczące na aksamitnym niebie barwy ciemnego granatu... taki jest czarodziejski świat kobierców i tkanin wschodnich. Przedmioty codziennego użytku z czasem stały się cennymi obiektami kolekcji. Cierpliwie zbierane latami najpierw przez Włodzimierza Kulczyckiego, później przez jego syna Jerzego, przeszły różne koleje losu. Była śmiercionośna bomba, były grabieże, był strach przed nowym porządkiem nowej ludowej władzy. Bezpiecznym portem okazały się muzea Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
Los kobierców nierozerwalnie wiąże się z losem ich właścicieli. Ukryta jest pasja i oddanie z jakim Jerzy Kulczycki i jego żona Anna troszczyli się o te bezcenne obiekty. Wystawa, którą prezentujemy Państwu w tym roku jest szczególna. Chcemy zaprosić Państwa do obejrzenia mieniących się barwami i fakturami ręcznie wykonanych tkanin z różnych obszarów Azji oraz innych drobnych przedmiotów rękodzieła artystycznego, takich jak np. talerze czy szkatułki. Pragniemy też przedstawić Państwu niezwykłą osobę, która niestety już odeszła - Panią Annę Kulczycką.
Wystawie towarzyszy program spotkań i lekcji muzealnych.
13 października 2012 - 3 marca 2013
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8
|