E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 11 / 2012 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 10-11-2012
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 ARCHITEKTURA ZAKOPANEGO W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM
     Data:  2012-10-12 - 2013-01-06
     Miejsce: 
Willa "Koliba"
Oddział Muzeum Tatrzańskiego
ul. Kościeliska 18
34-500 Zakopane
tel. 18-20-136-02

Wystawa prezentuje kierunki architektoniczne rozwijające się w Zakopanem i Tatrach Polskich od odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Architektura zakopiańska okresu międzywojnia to poszukiwania na granicy tradycji i nowoczesności.

Okres ten otwiera gmach Muzeum Tatrzańskiego, którego budowa rozpoczęta została w 1913 r., ale ukończona już po jej zakończeniu. Jest to więc ostatni budynek w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego, ale pojawiają się w jego architekturze oznaki architektury modernistycznej. Architektura zakopiańska okresu międzywojnia to właśnie poszukiwania na granicy tradycji i nowoczesności.

Na wystawie obejrzeć można fotografie przedstawiające pierwotny i współczesny wygląd budynków, a w niektórych wypadkach także reprodukcje projektów. Reprezentują one wszystkie nurty architektury obecne w tym czasie w Zakopanem, a więc styl zakopiański drugi, historyzm lat 20. (klasycyzm akademicki i styl dworkowy), funkcjonalizm i jego wolną odmianę — nowy regionalizm. Znaczna liczba obiektów to formy pośrednie, a więc zmodernizowany styl dworkowy, czy styl zakopiański drugi.

Architektura regionalna to oczywiście główny kierunek rozwijający się przez cały okres dwudziestolecia. Jej różnorodne propozycje to owoc twórczości takich architektów jak Franciszek Kotoński, Franciszek Kopkowicz, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin, Karol Stryjeński, Eugeniusz Wesołowski, czy Jan Witkiewicz Koszczyc. Ci sami architekci projektowali także budynki w stylu dworkowym jeżeli takie było oczekiwanie inwestorów. Architekturę nowoczesną, a więc funkcjonalizm, propagowali przede wszystkim Stanisława i Marian Wimmerowie. Wśród twórców zakopiańskiej architektury nie brak także architektów krakowskich, czy warszawskich: Józef Gałęzowski, Anna i Aleksander Kodelscy, Wacław Krzyżanowski, Wacław Nowakowski, Arseniusz Romanowicz, Władysław Stokowski, Jacek Szwemin, Zygmunt Kalinowski, Karol Siciński, Wacław Weker. W prezentowanym okresie w Zakopanem powstało wiele znaczących budowli, które zwłaszcza obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem historyków architektury oraz wielkiej rzeszy miłośników naszego miasta.

Wystawę opracował Zbigniew Moździerz, autorem zdjęć i reprodukcji jest Dawid Moździerz.

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    36079




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024