Posiady góralskie – „Zakochani są wśród nas” wieczór poezji Krystyny Borkowskiej połączony z wystawą pejzaży Adama Śmietany - Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Biała Izba, ul. Kościuszki 2. Organizator: Związek Podhalan Oddział Zakopane
Krystyna Borkowska
Jest poetką zagłębiowską, ur. 27 marca 1953 roku w Gnieźnie. Na stałe mieszka w Sosnowcu. Jest laureatką ponad 100. konkursów poetyckich o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym.
Jej twórczość znalazła odbicie w licznych publikacjach prasowych , antologiach, almanachach i katalogach pokonkursowych. Wydała 6. tomików poezji: "Groszki kwieciste", Koncert świerszcza", "Bose bławaty", "Dama z niebieskiego balkonu", "Na psa urok", "Smak konfitury". Jestem również redaktorką książki B. Sobieraja "Światłoczułe kropy". Jej tomiki poezji znalazły się w Rzymie, Anglii, Francji, Niemczech, Austrii i Holandii, w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz w zbiorach bibliotek na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Adam Śmietana jest przedstawicielem zagłębiowskiej grupy artystów-nieprofesjonalnych. Od kilku lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, uczestniczy w licznych konkursach i plenerach malarskich.
Artysta jest pod urokiem polskiej wsi. Kapliczki, młyny i wiekowe dworki są motywem często pojawiającym się w jego obrazach. Moje malarstwo to tęsknota za Polską szlachetną, bezgrzeszną, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą. Staram się uchwycić zdarzenia, chwile, które przemijają i zostaną tylko wspomnieniem - wyznaje artysta. Inspiruje go twórczość polskich malarzy. Ceni Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Hannę Rudzką Cybisową. Zachwyca go malarskie spojrzenie na pejzaż Jerzego Dudy - Gracza i technika malarska Hasiora.
Malarstwo jest pasją Adam Śmietany, którą realizuje od kilku lat. Maluje różnymi technikami, głównie pastelą, akwarelą i olejem. W kolekcji jego prac obrazów olejnych jest najwięcej. Stosuję technikę wcierania i wycierania farby, dlatego płyta pilśniowa stała się niezbędnym podłożem malarskim - mówi artysta. W kręgu jego zainteresowań twórczych znajduje się także rzeźba. Figurki, głównie świątków, rzeźbi w lipie i drewnie olchowym. W 2008 roku jego rzeźba zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie literacko-plastycznym "Znasz li ten kraj" organizowanym przez STKZD.
Źródło: www.kiepura.pl i www.biblioteka.bedzin.pl
|