E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Poprzedni miesiąc 04 / 2012 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 25-04-2012
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 POWSTANIE I DZIAŁALNOŚĆ TOWARZYSTWA GIMNASTYCZNEGO „SOKÓŁ" W LATACH 1867-1945
     Data:  2012-04-25
     Godzina:  18:00
     Miejsce:  Bursa Gimnazjalna
ul. Nadwodnia 5
Nowy Targ


Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład MGR MATEUSZA OLEJNIKA pt.

POWSTANIE I DZIAŁALNOŚĆ TOWARZYSTWA GIMNASTYCZNEGO „SOKÓŁ" W LATACH 1867-1945
 
który odbędzie się w dniu 25 kwietnia (środa) 2012 r. o godz. 18.00
w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu
* * *

W dniu 25 kwietnia (środa) 2012 r. o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie mgr Mateusz Olejnik (PTH O/Tarnów), który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-1945. Serdecznie zapraszamy.

* * *

Wychowanie fizyczne w szkołach, rekreacja ruchowa i liczne formy tzw. aktywnego wypoczynku to obecnie naturalna część życia społecznego, bez której trudno sobie wyobrazić dorastanie i rozwój człowieka. Przywykliśmy już widoku mundurów harcerskich, wielkanocnych wart honorowych pełnionych przez strażaków spod znaku OSP w święta wielkanocne, trudno też dziś sobie wyobrazić świat mediów bez czasopism i dodatków sportowych. To wszystko, o czym mało kto wie, zawdzięczamy istniejącej od 1862 roku w Czechach, a od 1867 roku na ziemiach polskich organizacji „Sokół”. Towarzystwo Gimnastyczne we Lwowie, które przyjęło tą nazwę potrzebowało niemal dwudziestu lat, aby jego idee zostały podchwycone w innych miastach Galicji. Po tym czasie jednak nastąpił szybki rozrost Towarzystwa, tak że w 1914 roku Sokolstwo zrzeszało w swoich szeregach ok. 30 000 członków, skupionych w 261 gniazdach. Idea sokola wyrażona w haśle „w zdrowym ciele, zdrowy duch” okazała się na tyle nośna, iż nie tylko Galicja, ale i Polacy we wszystkich zaborach oraz za granicą masowo tworzyli gniazda sokole, by krzewić patriotyzm i kulturę fizyczną. Już w 1892 roku w Nowym Targu, a w 1894 w Zakopanem powstają oddziały lwowskiego „Sokoła”. Tym samym Podhale stanęło w pierwszym szeregu krzewicieli sokolej idei, która przetrwała XIX i XX w., ale zdaje się być nadal aktualna w XXI w. O rozwoju galicyjskiego „Sokoła” i jego podhalańskich odcieniach będzie traktował wykład Mateusza Olejnika omawiający powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół w Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Podhala w latach 1867-1945”.

Pan mgr Mateusz Olejnik, ur. 1984 w Tarnowie, nauczyciel historii w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, członek Zarządu PTG. „Sokół-Świat Pracy” w Tarnowie, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i redakcji „Tarnowskich Studiów Historycznych” oraz „Zeszytów Historycznych Semper Fidelis”, Autor publikacji z dziedziny historii wojskowości, od niedawna zajmujący się również historią Sokolstwa polskiego.

 
Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    729




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024