Piotr Kwit (1929–2002) – malarz i rzeźbiarz z Zalesia koło Limanowej. Malował pejzaże z Gorców i Beskidu Wyspowego, ale też obrazy o tematyce sakralnej. W rzeźbie przedstawiał najczęściej ptaki, ponadto świętych, znane postaci historyczne, kompozytorów muzyki klasycznej. Na wystawie obejrzeć można prace artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – obrazy olejne malowane na płycie pilśniowej oraz rzeźby z lat 1972–1997.
Piotr Kwit przez wiele lat pracował jako organista, najpierw w kościele w Kamienicy, później w Zalesiu. Był typem samotnika. Kochał przyrodę, a nade wszystko ptaki, które dokarmiał przez całe swoje życie. Interesował się muzyką klasyczną. Otaczający go świat przyrody był inspiracją dla jego prac malarskich i rzeźbiarskich. Malował od 1958 roku obrazy olejne na desce, płycie pilśniowej, płótnie, sklejce i tekturze, wykonywał także gwasze.
Przedstawiał w nich krajobraz Gorców i Beskidu Wyspowego, przede wszystkim rodzinnej wsi Zalesie. Oprócz pejzaży malował ptaki, kwiaty i obrazy o tematyce sakralnej. Rzeźbą zainteresował się w połowie lat sześćdziesiątych. Rzeźbił w drewnie ptaki, świętych, znane postaci historyczne oraz kompozytorów muzyki klasycznej. Był autorem projektów, na podstawie których wyhaftowano ornaty dla parafii w Kamienicy. Wykonał szopkę do zalesiańskiego kościoła parafialnego, którą można oglądać corocznie od świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego. Robił dla siebie proste instrumenty muzyczne.
Piotr Kwit był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1972 roku brał udział w Konkursach Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Uczestniczył również w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego oraz Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Część jego prac, mimo że niechętnie rozstawał się z nimi, została zakupiona do zbiorów kilku polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych.
Sztuka była dla Piotra Kwita treścią życia. Malował i rzeźbił z potrzeby serca, intuicyjnie, wyrażając w swych pracach zachwyt pięknem świata. Jego obrazy i rzeźby cechuje niezwykła szczerość i własna niepowtarzalna interpretacja otaczającej artystę rzeczywistości.
|