Muzeum Tatrzańskie zaprasza na sesję naukową ANTROPOLOGIA, PAMIĘĆ, HISTORIA. WOKÓŁ PROJEKTU „ZAKOPIAŃCZYCY – W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI”, która odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2011 w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu.
1 października 2011 otwarto w Muzeum Tatrzańskim przygotowaną i zrealizowaną przez dwóch zakopiańskich etnologów i historyka sztuki (Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik) wystawę fotogramów w kontekście powojennej historii miasta Zakopanego i jego nietuzinkowych mieszkańców. Patronat naukowy i współpracę merytoryczną sprawowały Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ i redakcja czasopisma „Konteksty”. Pomysły i dyskusje, jakie towarzyszyły organizacji wystawy i gromadzeniu materiałów skłoniły autorów do podjęcia szerszego projektu wydobywającego i eksponującego co najmniej trzy obszary szerszych problemów wartych namysłu, pytań i poszukiwania odpowiedzi w rozważaniach podejmowanych przez współczesną humanistykę. Kwestie, które zamierza się uczynić przedmiotem konferencji wynikają z kwerend, badań i rozmów prowadzonych przez autorów wystawy i katalogu, który jej towarzyszy. Przeniesione na meta-poziom refleksji naukowej dotyczyć będą poniższych problemów:
1. Relacja między gatunkami historii (nie dzisiaj jednej historii - historią historyków, historią jako narracją, historią pamięci zbiorowej, lokalnymi obrazami przeszłości zwanymi mikrohistorią) a anegdotą, trajektorią życia ujmującą los pojedynczy w kontekście wspomnienia, artykułującego los, mit, tożsamość jako kategorie kulturowe.
2. Lokalność dziś. Czy i jak istnieje? Co ją tworzy i określa, jakimi kategoriami ją opisywać. Jak się mają do niej takie dotychczasowe pojęcia naukowego dyskursu używanego w naukach o kulturze: na przykład, kultura ludowa, prowincja, regionalizm.
3. Tożsamość jako przyjęty i akceptowany sposób lokalnego istnienia. Jakie są wyróżniki tożsamości? Jaką rolę w ich tworzeniu, wydobywaniu z przeszłości, w konstruowaniu odgrywają taki instytucje jak uniwersytet, muzeum, lokalne stowarzyszenia, małe grupy społeczne, układy nieformalne i inne.
Zakopane będzie tylko jednym z przykładów. Ważnym ponieważ jaskrawym i mocno już pokazanym, dlatego wygodnym jako przykład lub punkt odniesienia.
Prof. dr hab. Czesław Robotycki
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Uniwersytet Jagielloński
PROGRAM WYSTĄPIEŃ:
Piątek 9 grudnia 2011, godz. 13:00 – 19:00
- prof. Janusz Barański (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego) Góralszczyzna i pamięć
- Jan Gondowicz (pisarz, tłumacz) Demonizm Zakopanego. Mit i fakt
- Maciej Krupa (etnograf, dziennikarz) Zakopane – między metropolią a prowincją
Przerwa
- dr Małgorzata Maj, dr Stanisława Trebunia Staszel (IEiAK UJ) Życie codzienne na okupowanym Podhalu w pamięci jego mieszkańców (wywołanej materiałami archiwalnymi nienieckiego IDO)
- Antoni Kroh (pisarz, tłumacz, muzealnik) Muzeum Tatrzańskie – pierwsza i ostatnia miłość
- dr Zbigniew Benedyktowicz (redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty – Polska Sztuka Ludowa”) Elementarz tożsamości – na przykładzie filmu W. Wiszniewskiego i projektu „Zakopiańczycy”
Sobota 10 grudnia 2011, godz. 10:00 – 18:00
- Wiesław „Kuba” Szpilka (etnograf, cyklista, taternik) Wędrówka po śladach, o Zakopiańczykach szukających tożsamości
- Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) Goralenvolk - kryzys tożsamości
Przerwa
- Piotr Mazik (historyk sztuki, narciarz wysokogórski) Rola fotografii w małych narracjach
- prof. Barbara Fatyga (kulturoznawca, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) O kulturze żywej i ludowej
- prof. Jerzy S. Wasilewski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) Postaci niezwykłe a tożsamość lokalna
Przerwa
- prof. Czesław Robotycki (IEiAK UJ) Lokalność a wielkomiejskie środowiska artystyczne i intelektualne, przykład Piwnicy pod Baranami
- Prof. Dariusz Czaja (IEiAK UJ) Stacja Rovigo. Przyjazdy, odjazdy
- dr Wojciech Michera (Instytut Kultury Polskiej UW) Tożsamość Odysa. Autobiografia
Przerwa
- dr Zbigniew Benedyktowicz rozmawia z dr Moniką Sznajderman (Wydawnictwo „Czarne”) O pamięci, historii i opowieściach lokalnych na przykładzie serii SULINA
Organizatorzy sesji: Muzeum Tatrzańskie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”, Instytut Sztuki PAN
Sesja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
|