Władysława Trebunię Tutkę na Podhalu znają chyba wszyscy. To jego obrazy zdobią wnętrza licznych podhalańskich domów i „świetlic regionalnych”, jego prace znaleźć można w miejscowych kościołach i kaplicach, wreszcie jego muzyka – góralska, i wraz z zespołem „Trebunie Tutki” – rozbrzmiewa częstokroć w tutejszych domach i restauracjach oraz w salach koncertowych całej Polski. Ale czy na pewno go znamy?
Wystawa prezentowana w Muzeum Tatrzańskim pokazuje prace Władysława Trebuni z różnych okresów jego twórczości, wykonane w różnych technikach i „stylach”, niekiedy przez samego artystę uważane za „eksperymentalne”. Znaleźć na niej można zarówno przybliżające warsztat twórczy projekty tkanin, jak również dzieła uznane i nagradzane, takie jak gobelin „Śpiący rycerze”, czy obrazy na szkle, które stały się już częścią muzealnej kolekcji.
Retrospekcja to niewielka i z całą pewnością niepełna, ale mamy nadzieję różnorodna i ciekawa, a może nawet zaskakująca…?
Władysław Trebunia Tutka urodził w 1942 r. w Poroninie. Studiował na Wydziale Tkaniny ASP w Krakowie w latach 1963-68. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne, projektowanie tkanin unikatowych, projektowanie witraży, grafikę książkową oraz malarstwo na szkle. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swoje prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA.
Helena Pitoń
|