Dlaczego wierzymy, że to bocian przynosi dzieci? Dlaczego w Wielkanoc malujemy jajka? Dlaczego nie witamy się i nie żegnamy podając sobie rękę przez próg?
Zlot Słowian i Wikingów „Góra Peruna” przy Schronisku Głodówka (24-25.09) to spotkanie rekonstruktorów kultury wczesnego średniowiecza (X-XI wiek) – swoiste święto ludzi którzy kultywują tradycje starając się odtwarzać rzemiosło, obyczaje i codzienne życie naszych przodków z czasów gdy ziemie porastały puszcze pełne dzikiego zwierza.
To będzie fantastyczna, ożywiona lekcja historii, w jak najbardziej wiernym odwzorowywaniu kultury materialnej i niematerialnej, opartym na badaniach, pracach naukowych i archeologii. Rekonstruktorzy to pasjonaci historii, którzy zrzeszają się w nieformalne lub bardziej formalne grupy i wspólnie przeżywają przeszłość. Zjedzie tu ok. 120 wojowników, którzy sami warzą strawy i śpią w namiotach z tamtych odległych czasów, wystawiają swoje kramy z rękodziełem i przede wszystkim toczą ze sobą walki, czy też wyprawiają się na zajazdy. Pokazy i warsztaty rzemiosła dawnego; rzeźba i snycerka, wykonywanie krajek, garncarstwo, wiklina, rogownictwo, filcowanie… i kto się tam jeszcze pojawi. Każdy będzie mógł porozmawiać, być może wykonać lub kupić jakiś przedmiot aby mieć pamiątkę z tej niezwykłej lekcji historii.
Wraz z przybyciem wojowników spodziewamy się przybycia niewiast, otroków, pachołków, rzemieślników z Małopolski, Śląska, Mazowsza, spod Częstochowy, Ziemi Łódzkiej i Ziemi Sieradzkiej, a nawet spod Szczecina i z dalekiego wyspiarskiego Dublina.
Program Zlotu Słowian i Wikingów „Góra Peruna”:
Sobota 24 września
10:00 -12.00 – prezentacja drużyn, walka w szóstkach, walka w kręgach;
13:00 – turniej łuczniczy ( eliminacje ) i zapasy;
14:00 – pojedynki – eliminacje;
15:00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka);
18:00 – bitwa o ziemie Gryfitów – inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcowa;
19:00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk.
Niedziela 25 września
12:00 – abordaż - zabawy z mieczem, pojedynki – finały;
14:00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m.in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka);
15:00 – turniej łuczniczy – finały;
16:00 – Bitwa o Perunowy Gród - inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcową;
17:00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk;
18:00 – zakończenie imprezy.
Wstęp: 5 zł
Opr. AG
|