Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, organizowanemu w Zakopanem już po raz trzeci przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. W trakcie wernisażu, który odbędzie się w sobotę 17 września o godz. 15 zaprezentowane zostaną również prace zakopiańskich lutników Pawła Migla i Wojciecha Topy.
FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ „ MUZYKA NA SZCZYTACH”
Wystawa pokazująca interesujący zbiór instrumentów dawnych, pochodzących z wieku XIX w. oraz współczesnych, wykonanych przez znanych podhalańskich wytwórców. W kolekcji znajdują się zarówno instrumenty dęte – piszczałki, rogi, trombity, jak i smyczkowe – złóbcoki, skrzypce i basy.
Obok eksponatów w zdecydowanej większości pochodzących z Podhala, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze instrumentów z terenów sąsiednich, na przykład piszczałkę pojedynczą z Poręby Wielkiej – dar Władysława Orkana, czy etnograficzną osobliwość – oktawkę z Czorsztyna – przekazaną do zbiorów Muzeum w 1889 przez Stanisława Drohojowskiego.
W prezentowanym zbiorze na uwagę zasługuje między innymi kilka egzemplarzy podhalańskich gęśli – złóbcoków – które według zachowanej tradycji wykonał, bądź używał Jan Krzeptowski Sabała, a także podhalańskie dudy na których grywali tacy muzykanci jak Stanisław Budz Mróz czy Stanisław Gąsienica Gładczan „Jonków”.
Anna Kozak
|