E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2011 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 03-08-2011
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 Tour de Pologne
     Data:  2011-07-31 - 2011-08-06

Tour de Pologne 04/08/2011 ZAKOPANE: godz. 13.50 – Start Oczko Wodne ul. Krupówki, godz. 18.30 – Meta. Wielka Krokiew. Organizator: Lang Team, Biuro Promocji Zakopanego

Wielobarwny kolarski peleton przemierzający szosy, mijający setki miast i wsi oraz tłumy kibiców oczekujący na polskich kolarzy i światowe gwiazdy, to nieodzowny już atrybut lata w Polsce. Mowa tu oczywiście o Tour de Pologne, największym i najbardziej rozpoznawalnym kolarskim wyścigu, który co roku mknie przez nasz piękny kraj.

Tegoroczny 68. już Tour de Pologne UCI World Tour wyruszy w Polskę 31 lipca. Możliwość startu w tym elitarnym wyścigu zapewniony mają najlepsze kolarskie ekipy na świecie skupione w gronie UCI WorldTour, pięć ekip zaproszonych przez organizatora, a wśród nich Reprezentacja Polski oraz CCC Polsat Polkowice.

Z kart historii

Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano - wówczas „Bieg Dookoła Polski”. Przełomowym momentem istnienia wyścigu był rok 1993, kiedy „za sterami” już Tour de Pologne zasiadł Czesław Lang. Wtedy to peleton nabrał „zawodowego tempa”, które wprowadziło go do kolarskiej elity. Dziś Tour de Pologne to potężna marka, która jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

- Wyścig Tour de Pologne przechodził na przestrzeni lat wielką metamorfozę. Początkowo był to wyścig amatorski w cieniu wielkich zachodnich imprez, skupiający głównie zawodników z Polski - opowiada Czesław Lang. - Po obaleniu żelaznej kurtyny, wyścig dostał szansę na rozwój. Postanowiliśmy to wykorzystać i już w 1996 roku trafiliśmy do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Z amatorskiego wyścigu Tour de Pologne stał się zawodowym, w którym zaczęli brać udział coraz lepsi zawodnicy. Rok po roku podnosiliśmy poprzeczkę, aż dotarliśmy do sezonu 2005, kiedy to jako jedyny kraj z bloku wschodniego, otrzymaliśmy status ProTouru, czyli wyścigu najwyższej kategorii UCI - zakończył dyrektor Tour de Pologne.

Przez Polskę mknie

Kolarze rozpoczną swój start w Pruszkowie, a pierwszy etap zakończy się w stolicy naszego kraju Warszawie. Następnie kolumna wyścigu skieruje się na południe kraju. Drugi etap z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej doprowadzi kolarzy na Śląsk. Tam odbędą się etapy: z Będzina do Katowic oraz z Oświęcimia do Cieszyna. Następnie na zawodników czekają trzy etapy gdzie start i meta wyścigu usytuowane są w tym samym mieście: Zakopane - Zakopane, Terma Bukovina - Bukowina Tatrzańska a ostatni etap odbędzie się w Krakowie, gdzie po siedmiu dniach rywalizacji i przejechaniu ponad 1110 km poznamy zwycięzcę. Partnerem strategicznym 68. Tour de Pologne UCI WorldTour jest Polska Organizacja Turystyczna.

Klasyfikacje TdP

Zawodnicy startujący w 68. Tour de Pologne walczyć będą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Skandii. Organizatorzy przygotowali jednak jeszcze kilka możliwości wywalczenia „koszuli”: Klasyfikacja Punktowa Plus, Klasyfikacja Najlepszy Góral Tauron, Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik Fiat, ponadto każdorazowo po etapie koszulką Banku BGŻ będzie dekorowany jego zwycięzca.

Nie tylko dla zawodowców

Przy wielkim wyścigu dla zawodowców, zorganizowany zostanie także - nie pierwszy raz - Nutella Mini Tour de Pologne. W tym wyścigu dla najmłodszych będą mogły wystartować dzieci w wieku 9-12 i 13-14 lat. Ścigać się będą one na pętlach kończących sześć z siedmiu etapów TdP (oprócz Bukowiny Tatrzańskiej). W sumie udział w zawodach będzie mogło wziąć ponad półtora tysiąca młodych adeptów kolarstwa. Co ważne - meta i ceremonia dekoracji będą takie same, jak dla zawodowców! Wyścig ten jest rozgrywany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowa atrakcją jest Tour de Pologne Amatorów. 5 sierpnia zostanie rozegrany etap dla amatorów, którzy będą mieli okazję rywalizować na tej samej trasie co zawodowcy, ci jednak wykonają znacznie więcej rund. Na trasie długości 56,6 kilometrów, Bukowina Tatrzańska - Terma Bukowina Tatrzańska, znalazły się kultowe podjazdy m.in. Ząb i Gliczarów Górny. W wyścigu zapowiadają udział znane osoby ze świata sportu, polityki a także aktorzy. Czesław Lang podpisał umowę z Fundacją Ewy Błaszczyk "Akogo?" o przekazaniu zebranych środków finansowych z wpisowego uczestników na rzecz fundacji. Cel zatem jest szczytny, więc zapraszamy wszystkich. Sponsorem Głównym Tour de Pologne Amatorów jest Bank BGŻ.

Marketingowy majstersztyk

Tour de Pologne to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i marketingowe. W promocję imprezy angażują się największe media w Polsce, a jej rozmach z roku na rok jest coraz większy. O 68. edycji najważniejszego wyścigu w Polsce będzie można przeczytać w Przeglądzie Sportowym, a także w gazetach skupionych w wydawnictwie Polskapresse (Polska the Times wraz z dziennikami regionalnymi). Bardzo duża kampania promocyjna TdP będzie miała miejsce także w radiu RMF FM oraz portalu internetowym Onet.pl. Na uwagę zasługuje największa sieć kin w Polsce Cinema City, gdzie przez 6 tygodni widzowie będą mogli zobaczyć zwiastun polskiego Touru. Ponadto TdP zagości na reklamie zewnętrznej Cityboard Media. Na potrzeby kampanii przygotowano ponad 300 billboardów. Poczynania kolarzy na trasie będzie można śledzić także dzięki relacjom telewizyjnym. Już 10 dni przed startem imprezy po głównym wydaniu Wiadomości w TVP1 ukaże się Kronika zapowiadająca Tour de Pologne. Będzie ona także emitowana podczas trwania wyścigu o godzinie 20:00 po Wiadomościach. Z miast startowych będą emitowane specjalne programy wyjazdowe „Kawa czy herbata” poświecone Tour de Pologne. Codziennie podczas trwania wyścigu widzowie TVP 1 i TVP Sport będą mogli śledzić przebieg bezpośredniej rywalizacji na żywo. Telewizyjna wartość medialna zeszłorocznego 67.Tour de Pologne wyniosła ponad 63 miliony złotych. Co pozycjonuje tę imprezę na I miejscu wydarzeń sportowych organizowanych cyklicznie w Polsce (źródło badań Pentagon Research).

 

więcej o wydarzeniu na stronie: www.tourdepologne.pl  
  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6209




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024