E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 06 / 2011 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 30-06-2011
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim – Wieczór dziesiąty
     Data:  2011-06-30
     Godzina:  18:00
     Miejsce: 
Dworzec Tatrzański
ul. Krupówki 12
Zakopane

Tematem kolejnego wieczoru MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM, będzie postać Bronisława Czecha (1908-1944), znanego zakopiańskiego narciarza i olimpijczyka. Spotkanie, które odbędzie się w czwartek 30 czerwca o godzinie 18, poprowadzi Wojciech Szatkowski. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Tym razem pokażemy popularnego Bronka także jako człowieka gór i wybitnego taternika, niosącego pomoc poszkodowanym ratownika TOPR, trenera i instruktora narciarskiego, pilota i instruktora szybowcowego, malarza, rzeźbiarza – jednym słowem – człowieka wielu pasji. Z jednej strony twardego i nieustępliwego narciarza i taternika, z drugiej wrażliwego człowieka.

Zaczniemy od pasji mniej znanych, do których zamiłowanie odziedziczył Bronek po swojej matce, jak malarstwo, rzeźbiarstwo i muzyka. Następnie zaprezentowana zostanie działalność taternicka Bronka, jego najtrudniejsze przejścia w Tatrach. Jeżeli chodzi o jego wyczyny taternickie to w 1929 r. wraz z Wiesławem Stanisławskim i Lidą Skotnicówną pokonał on północną ścianę Żabiego Konia, co okazało się być zdarzeniem przełomowym w historii polskiego taternictwa. Dokonał także wielu innych trudnych przejść w Tatrach, w tym pierwszego zimowego wejścia północną ścianą Kozich Czub (1931) oraz pierwszego wejścia południową ścianą Niebieskiej Turni (1929). Uprawiał narciarstwo wysokogórskie. W prezentacji multimedialnej zostaną wykorzystane w większości niepublikowane fotografie taternickie Czecha.

Największą z pasji Bronka niewątpliwie było narciarstwo. Dlatego Czech znany jest w Polsce przede wszystkim jako wszechstronny narciarz, uprawiający wszystkie znane w jego czasach konkurencje: kombinację norweską, biegi, skoki, narciarstwo alpejskie, wysokogórskie i biegi z przeszkodami. Według relacji Aleksandra Schiele potrafił zatańczyć „walca na nartach”. Świetnie wypowiadał się o narciarstwie i jego istocie, a narciarskie szusy i skoki Bronka uwiecznił Adam Krzeptowski w znakomitym filmie „Biały ślad”. Trzykrotnie reprezentował barwy Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, w latach 1928, 1932 i 1936 i dziewięciokrotnie na Mistrzostwach Świata Federacji FIS. Był 24-krotnym mistrzem Polski w wielu konkurencjach narciarskich, klasycznych i alpejskich (między innymi, cztery razy zwyciężał w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich). Od 1932 r. był trenerem narciarskim, a w 1934 r. wydał z Arturem Kasprzykiem podręcznik narciarstwa, prowadził też szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu. W czasie wojny ruszył na kurierskie szlaki. W maju 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Pokazany zostanie ostatni etap życia Czecha, pobyt w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w latach 1940-1944, gdzie dnia 5 czerwca 1944 r. Bronek zmarł z wycieńczenia. Ostatnim elementem prezentacji będzie „Pamięć o Bronku Czechu” - w nazwach szkół, uczelni wyższych i obiektów sportowych nazwanych jego imieniem.

Wojciech Szatkowski

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1697




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024