W ramach cyklu „Wieczornych Spotkań w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” w najbliższy piątek (15 kwietnia 2011 r.) o godz. 18:00 odbędzie się w Nowym Targu wykład mgr inż. Przemysława Jaskółowskiego połączony z prezentacją multimedialną.
Piątkowy wieczór w Burskie Gimnazjalnej zostanie poświęcony życiu codziennemu: formom zachowania, wzajemnym stosunkom wewnątrz armii oraz wyglądowi wojska Franciszka Józefa. Będzie to także nietypowa próba opowieści o cesarsko-królewskich żołnierzach i oficerach oparta na kanwie ponad 100 malowniczych rysunków satyrycznych wykonanych w latach 1900-1914 przez Fritza Schőnpfluga, znanego wiedeńskiego autora i zarazem redaktora skandalizującego czasopisma „Muscete”. Wykład będzie miał formę pokazu multimedialnego ubarwionego opowieściami Przemysława Jaskółowskiego oraz udziałem w wykładzie sylwetek umundurowanych, zaprezentowanych przez członków stowarzyszenia: „Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków”. Stowarzyszenie odtwarza jednostkę, która wielokrotnie odbywała ćwiczenia na nowotarskim poligonie artyleryjskim. W ubiegłym roku członkowie tej Grupy uczestniczyli w Pikniku edukacyjno-historycznym organizowanym przez PTH.
Autor najbliższego wykładu, mgr inż. Przemysław Jaskółowski, urodził się i mieszka w Krakowie. Ukończył studia na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmował się nowoczesnymi materiałami w zastosowaniach na pancerze. Jest pasjonatem i miłośnikiem historii wojskowości, od 2004 roku publikuje na temat armii austriacko-węgierskiej. Od 1996 roku pełni funkcję Prezesa stowarzyszenia “Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”. Był organizatorem I, II i III Europejskich Spotkań Historycznych Oddziałów Wojskowych oraz wystaw czasowych: “Kraków Miasto Garnizonowe 1848 - 1939”, „Nasza Artyleria”, „Austriacko węgierskie fortyfikacje nadgraniczne 1914-1918” i „Austriacko węgierska artyleria forteczna 1914-1917”. W roku 1999 zaprojektował i razem z członkami Stowarzyszenia wykonał pomnik na Cmentarzu Wojennym Nr 384 w Łagiewnikach, za co został odznaczony srebrnym “Krzyżem Honorowym za Zasługi dla Austriackiego Czarnego Krzyża”. W 2009 roku kierował pracami oznaczenia czterech cmentarzy wojennych związanych z bitwą o Kraków, w czasie których ustawiono 39 krzyży dębowych. Był inicjatorem wręczenia sztandaru dla Stowarzyszenia, które odbyło się 7 stycznia 2001 roku w 110 rocznicę utworzenia Regimentu Artylerii Fortecznej Nr 2.. Ponadto był pomysłodawcą sprowadzenia w 2010 roku z Węgier relikwii ostatniego cesarza Austro-Węgier – Karola I Habsburga, które zostały umieszczone w ołtarzu polowym Regimentu poświęconym w Katedrze na Wawelu. Od 1997 do 2002 roku pełnił funkcję Oficera Kontaktowego na Polskę Europejskiej Unii Historycznych Oddziałów Wojskowych.
Opracowanie: AG
|