Związek Euroregion "Tatry" serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora, który odbędzie się 24 listopada 2010 r. o godzinie 13.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.
Podczas wernisażu nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie laureatom nagród i wyróżnień.
Od kilku lat Związek Euroregion "Tatry" w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza" prezentuje twórczość artystów pogranicza polsko-słowackiego. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przedstawiciele nurtu sztuki naiwnej i art brut. Ich dzieła przybliżaliśmy polskiej i słowackiej publiczności w cyklu wystaw: Żydzi w malarstwie Karola Kostura, Malarstwo Nikifora Krynickiego i rzeźba Edwarda Sutora czy Malarskie opowieści Antoniego Krzystyniaka i Júliusa Považana. Wystawom tym towarzyszyły zawsze dwujęzyczne katalogi. Natomiast we wrześniu 2010 roku ukazało się wydawnictwo albumowe autorstwa Antoniego Nowaka pt. Edward Sutor. Rzeźbiarskie wizje. Na kartach tej książki spotykamy "obdarzonego wyjątkową wrażliwością outsidera, odmieńca naznaczonego niepełnosprawnością, żyjącego we własnym hermetycznym świecie wyobraźni, artystę, który tworzył swoje rzeźbiarskie wizje poza uznanymi i powszechnie obowiązującymi wartościami kultury". Przekraczamy wysoki parkan domu Edwarda Sutora i odkrywamy stworzony przez artystę tajemniczy i niezwykły świat rzeźb.
Spotkania ze wspomnianymi wybitnymi przedstawicielami sztuki naiwnej i art brut skłoniły nas do poszukiwań nowych i oryginalnych współczesnych indywidualności twórczych z tego nurtu sztuki. Dlatego też w grudniu 2009 roku ogłosiliśmy Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. Biennale obejmuje konkurs twórczości artystów amatorów, wystawy pokonkursowe w Polsce i na Słowacji w 2010 roku oraz monograficzną wystawę laureatów konkursu, która zorganizowana zostanie w 2011 roku. Patronem artystycznym biennale wybrany został Edward Sutor - nowotarski rzeźbiarz amator, wybitny przedstawiciel sztuki art brut, którego 25. rocznica śmierci minęła w 2009 roku. Do udziału w biennale zaprosiliśmy nieprofesjonalnych artystów, którzy mieszkają lub tworzą na obszarze pogranicza polsko-słowackiego. Informacje o konkursie wraz z zaproszeniem do współpracy w jego realizacji rozesłaliśmy do instytucji kultury i sztuki z Polski i Słowacji. Chcąc dokonać przeglądu dorobku artystycznego od początku XXI wieku dopuściliśmy również zgłaszanie prac nieżyjących twórców, zmarłych nie wcześniej niż w 2000 roku.
Do końca maja 2010 roku do Euroregionu "Tatry" wpłynęły zgłoszenia 40 artystów, w tym 27 z Polski i 13 ze Słowacji. Przeważały zgłoszenia indywidualne, jednak wiele nadesłanych zostało przez instytucje kultury z całego pogranicza: od Przemyśla po Pszczynę w Polsce oraz od Humennego po Czadcę na Słowacji. W sumie do konkursu zgłoszono 173 prace, wykonane różnymi technikami i prezentujące rozmaitą tematykę. Zdecydowaną większość stanowiło malarstwo olejne, a także pastele. Pojawiło się również malarstwo na szkle, kolaż, kompozycje z ziaren, haft. Wśród rzeźb dominowały wykonane w drewnie, zarówno polichromowane, jak i surowe. Na pokonkursowej wystawie prezentujemy 65 wybranych prac. Oceny prac zgłoszonych do konkursu dokonało interdyscyplinarne polsko-słowackie jury pod przewodnictwem Leszka Macaka - kolekcjonera sztuki naiwnej i właściciela Galerii d'Art Naif w Krakowie. Przy wyrównanym poziomie konkursu i wielkiej różnorodności prac kwestia wyboru laureatów wcale nie była łatwa, o czym świadczą przyznane dwie równorzędne pierwsze nagrody.
Podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, który odbędzie się 24 listopada 2010 r. o godzinie 13.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie jego laureatom nagród i wyróżnień.
Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora zrealizowano w ramach projektu pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyánszkého do Jana Kantego Pawluśkiewicza" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
|