E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Poprzedni miesiąc 11 / 2010 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 18-11-2010
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem
     Data:  2010-11-18
     Godzina:  18:00

18 listopada o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem (ul. Łukaszówki 4a) ppłk SG dr Wojciech GROBELSKI, autor książki pt. "Generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz 1894-1985" zaprasza na spotkanie autorskie, któremu patronuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Książka "Generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz 1894-1985" to kolejna pozycja z serii "Generałowie II Rzeczypospolitej" wydana nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Bohater publikacji był ostatnim generałem przedwrześniowego Wojska Polskiego żyjącym w powojennej Polsce. Jest to pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza. Przy jej pisaniu, autor kierował się przede wszystkim chęcią wydobycia z cienia człowieka, który mimo bezsprzecznych zasług i osiągnięć, niesłusznie stawiany był do "drugiego szeregu". To z kolei groziło tym, że w stosunkowo krótkim czasie mógł zostać skazany na zapomnienie. Faktycznie, mało kto dziś kojarzy jego nazwisko z okresem formowania Armii Polskiej w ZSSR w 1941 r. bądź ze strukturami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z reguły bowiem wymienia się generałów tej miary co Władysław Anders, Stanisław Maczek, Stanisław Kopański lub Zygmunt Bohusz-Szyszko.

Wypowiedź ppłk. SG dr. Wojciecha Grobelskiego, wykładowcy historii z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie: Życiorys gen. Boruty-Spiechowicza związany był ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami w naszej historii, począwszy od I wojny światowej i walk o odzyskanie niepodległości aż do schyłkowego okresu PRL i powstania "Solidarności". Postać gen. Boruty-Spiechowicza była przemilczana w powojennych publikacjach. Lakonicznie pisano o nim w leksykonach wiedzy. Obrońca Lwowa z lat 1918-1919, sanacyjny generał, dowódca 22. Dywizji Piechoty Górskiej i współtwórca konspiracji antysowieckiej we Lwowie po klęsce wrześniowej nie był postacią, o której należało wspominać. Dziś, bez żadnych tajemnic można przypomnieć tę wybitną postać, która znalazła trwałe miejsce nie tylko w historii polskiej wojskowości, ale również w najnowszych dziejach naszego narodu.

Według ppłk. SG dr. Wojciecha Grobelskiego, w biografii generała jest jeszcze kilka nieznanych epizodów: Jednym z nich jest fakt, że w czasie stalinowskich czystek, Boruta uniknął represji ze strony wszechwładnej bezpieki bądź Informacji. Mimo, iż po wystąpieniu z wojska w 1946 roku przez kolejnych 18 lat pracował na roli w podszczecińskim Skolwinie, to jednak był obiektem szczególnej inwigilacji prowadzonej przez te organa. Interesował się nim m.in. ówczesny oficer GZI WP por. Czesław Kiszczak. Nazwisko generała pojawia się również w dokumentach śledztwa toczonego przeciwko marszałkowi Żymierskiemu, któremu zarzucano m.in. "zaśmiecanie" kadry WP przedwojennymi oficerami w rodzaju Boruty-Spiechowicza. Nie jest wykluczone, że właśnie w związku z tą sprawą teczka personalna generała została w dniu 2 listopada 1954 r. przesłana do Departamentu III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Widocznie jednak nie dopatrzono się szkodliwości w działaniu "chłopa" ze Skolwina i faktycznie poprzestano na inwigilacji" - pisze autor.

W 1968 roku gen. Boruta-Spiechowicz, wspólnie z gen. Romanem Abrahamem podęli działania na rzecz ocalenia dewastowanego we Lwowie Cmentarza Orląt. W połowie lat siedemdziesiątych Generał zaangażował się w działalność opozycyjną. Tworzył struktury Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1981 roku uczestniczył w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Zmarł w Zakopanem 13 października 1985 roku Książka uzyskała pochlebne recenzje ze strony uznawanych historyków. M.in. prof. Janusz Zuziak pisze: "(?) warto zwrócić uwagę na niezwykle szeroką bazę źródłową. Autor zgromadził bardzo obszerny materiał w postaci dokumentów archiwalnych, wspomnień i relacji. Wykonał gruntowną kwerendę chyba we wszystkich archiwach polskich w kraju i w Londynie, przechowujących w swoich zbiorach materiały dotyczące postaci Boruty-Spiechowicza (?)"
 
Kontakt:
ppłk SG dr Wojciech GROBELSKI
tel. 692 477 814
E-mail: wojtek-g1@wp.pl
 

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    651




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024