Muzeum Tatrzańskie oraz Wydawnictwo Wysoki Zamek serdecznie zapraszają na promocję książki Witolda Szolgini "Tamten Lwów"tom 1 "Oblicze miasta"oraz pokaz filmu "Semper Fidelis" w reż. Aliny Czerniakowskiej, opowiadającego o autorze książki. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba w sobotę 16 października 2010 o godz. 18.
Witold Szolginia "TAMTEN LWÓW" tom 1 - "Oblicze miasta"
W latach 1989–1996 w Programie III Polskiego Radia Witold Szolginia wygłaszał co tydzień gawędy o Lwowie pt. „Krajobrazy serdeczne”. Właśnie z tego cyklu zrodził się pomysł na ośmioksiąg „Tamten Lwów”, który ukazał się po raz pierwszy w latach 1992-1997 nakładem oficyny wydawniczej Sudety z Wrocławia. Książki te, przez miłośników i znawców Kresów i Lwowa uznawane za najbardziej wiarygodne źródło na temat Lwowa, od wielu lat nie są dostępne na rynku.
"Tamten Lwów" t. 1 - "Oblicze miasta", pierwszy z ośmiu tomów, to opowieść wspomnieniowa o przedwojennym Lwowie Człowieka zakochanego bez pamięci w mieście swojej młodości, przetykana cytatami i wspomnieniami wielkich lwowiaków – Jana Parandowskiego, Stanisława Wasylewskiego, Józefa Wittlina, Stanisława Lema i innych. Książka jest opisem najważniejszych składników miasta – jego panoram, placów, parków, ogrodów, struktury wodnej, świątyń, gmachów publicznych czy pomników. Po jej lekturze czytelnik może odczuwać pewien niedosyt, który porównać można z pierwszą wizytą w nowym, pięknym mieście. Już coś się widziało, już coś się wie, ale to ciągle mało. W takiej sytuacji rodzi się często postanowienie – ja tu muszę jeszcze wrócić. "Tamten Lwów" tom 1 daje ogólny, ale bardzo systematycznie przedstawiony opis Lwowa. W książce znajduje się bogaty materiał ilustracyjny – zarówno archiwalne zdjęcia jak i grafiki Autora.
O autorze:
doc. dr hab. inż. arch. Witold Szolginia (ur. 1923 r. we Lwowie, zm. 1996 r. w Warszawie) – naukowiec, popularyzator wiedzy, pisarz, poeta, grafik. Autor prac naukowych, książek popularnonaukowych, artykułów w czasopismach i pogadanek radiowych, dotyczących planowania przestrzennego, urbanistyki i architektury. Autor książek, wierszy i rysunków o tematyce lwowskiej (m.in. książki: „Dom pod Żelaznym Lwem” (1971) – zbeletryzowane wspomnienia obejmujące lata 1929–1939, zbiory wierszy: „Krajubrazy syrdeczny” (1986) i „Kwiaty lwowskie (1987), „Historiografia urbanistyki i architektury dawnego Lwowa”, (1989), „Najstarsze widoki Lwowa” (1991), „Na Wesołej Lwowskiej Fali” (1991), „Pudełko lwowskich wspomnień pełne” (1994).
Serdecznie zapraszamy na promocję.
Wstęp wolny.
|