LOU DALFIN, zespół muzyczny z Turynu wykonujący tradycyjną muzykę oksytańską w nowoczesnej aranżacji, zagra w sobotę 24 lipca 2010 o godz. 20 w Zakopanem. Koncert odbędzie się w namiocie na Równi Krupowej w ramach cyklu "Lato na Równi", organizowanego przez Biuro Promocji Zakopanego. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Zespół LOU DALFIN śpiewa w tradycyjnym języku oksytańskim (lenga d'òc) i pokazuje światu kulturę oksytańską, tak jak robili to niegdyś trubadurzy, ambasadorowie tej pierwszej kultury europejskiej. Lou Dalfin to coś więcej niż zespół z oksytańskiej części włoskiego Piemontu. Przekształcając tradycyjną muzykę oksytańską na nowoczesną, grupa muzyczna Sergia Berardostała się zjawiskiem kultowym. Jest ona również łącznikiem dwóch różnych światów; pomostem między Piemontem i Włochami a Francją.
Zespół LOU DALFIN został założony przez Sergia Berardo w roku 1982. Jego celem był powrót do tradycyjnej muzyki oksytańskiej. Instrumentarium zespołu (lira korbowa, akordeon, skrzypce, klarnet, flety) i repertuar (pieśni historyczne i ludowe w wersji instrumentalnej lub wokalnej) stanowią o jego oryginalnym stylu. Dwie pierwsze płyty LOU DALFIN to: En franso i ero de grando guero, nagrana w 1982 oraz L’aze d’alegre w 1984. Po 5 latach przerwy, grupa LOU DALFIN ponownie rozpoczęła działalność w roku 1990, skupiając muzyków grających różne rodzaje muzyki - folk, jazz i rock. Był to moment przełomowy - przejście od grania akustycznego do nowoczesnego. Obok instrumentów tradycyjnych, pojawiły się gitara basowa, perkusja, gitara i syntetyzator. Tak powstał nowy dźwięk, a zarazem nowe wyzwanie dla LOU DALFIN - popularyzacja korzeni kulturowych i tradycji oksytańskich.
Grupa zaczęła koncertować nie tylko w oksytańskich dolinach Piemontu, ale również w innych częściach Włoch i za granicą, przede wszystkim w oksytańskich regionach Francji. Brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. W roku 2004 otrzymała najważniejszą w swojej karierze nagrodę Targo Tenco za najlepszy album w dialekcie.
W ciągu 25 lat działalności LOU DALFIN zagrał ponad tysiąc koncertów i osiągnął dojrzałość artystyczną - alchemię między instrumentami tradycyjnymi i nowoczesnymi wyrażoną nadzwyczajnym językiem muzycznym, w którym dawne melodie współgrają z riffem gitarowym, rapem i raggą. Wiosną 2007 roku wydany został ostatni album studyjny zespołu I Virasolelhs, wprowadzający też kilku słynnych gości, między innymi głos Papet'a J, lidera i założyciela Massila Sound System. Rok później, dzięki współpracy z Feel Good Production, grupa nagrała wersję dancefloor paru ostatnich swoich nagrań; w nagraniu wzięło też udział kilku interesujących artystów z całego świata: Ahilea (Austria), DJ Code (Tajwan), DJ Badmarsh (Wielka Brytania), Dum Dum Project (USA), Dr. Cat (Wielka Brytania), Barxino (Hiszpania), X Coast (Włochy). Projekt miał dwa etapy: w maju 2008 płyta winylowa z 4 utworami Remescla E.P., w styczniu 2009 pełny album Remescla.
Skład zespołu: Sergio Berardo (śpiew, lira korbowa, organy, flety), Ricky Serra (perkusja), Dino Tron (akordeon, dudy, organy), Enrico Gosmar (gitara), Daniele Giordano (gitara basowa), Luca Biggio (saksofon), Mario Poletti (mandolina, buzuki, banjo), Diego Vasserot (trąbka), Valeria Benigni (wokal).
Dyskografia:
1. En franso i ero de grando guero - 1982
2. L’aze d’alegre - 1984
3. W Jan d’ l’eiretto (Ed. Ousitanio Vivo) 1992
4. Gibous, Bagase e Bandí (Ed. Baracca e Burattini/Sony) 1995
5. Radio Occitania libra live with Sustraia (Ed. Baracca e Burattini/Sony) 1997
6. Lo viatge (Ed. Noys/Sony ) 1998
7. La flor de lo dalfin (UPRFolkRock/Peones edizioni musicali/Venus) 2001
8. L’òste dal Diau (Ed. Tarantanius, distribuzione Venus) 2004
9. Al Temps de Fèsta en Occitania (EGEA) 2005 - DVD zawierające 2 godz. muzyki na żywo oraz serię filmów dokumentalnych o kulturze oksytańskiej
10. I Virasolelhs (Musicalista/Felmay) 2007
11. Remescla (Musicalista/Green Queen Music/Our Distribution) 2009
|