Małgorzata Kowalczyk specjalizuje się w małych formach tkaniny unikatowej, a tematem jej prac jest przyroda. Jej tkaniny charakteryzuje prostota i oszczędność formy oraz utrzymana w ciepłej gamie subtelna kolorystyka.
Małgorzata Kowalczyk urodziła się w Zakopanem. Jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem. W szkole poznawała tajniki sztuki tkackiej pod kierunkiem wybitnej artystki i pedagoga, Marii Bujakowej. W latach 1968-1970 zajmowała się rysunkiem i malarstwem w pracowni Profesora Zdzisława Przebindowskiego w Krakowie. Jednocześnie współpracowała z Zakopiańskimi Warsztatami Wzorcowymi. Od roku 1975 rozpoczęła niezależną pracę twórczą w dziedzinie tkaniny unikatowej. Specjalizuje się w małych formach tkackich tematycznie związanych z pejzażem i naturą. Od 1998 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1999-2005 pracowała w Zarządzie Związku w Zakopanem. Jej prace znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Oto co o swojej twórczości mówi sama autorka:
"Natura – to źródło inspiracji i temat, który jest obszarem niekończących się poszukiwań artystycznej wypowiedzi. Myślenie artysty jest uwarunkowane prawami i wymogami warsztatu i materiału, z którego prace mają być wykonane. Mniejsza forma tkacka dodatkowo zmusza do myślenia i działania przez prostotę i oszczędność formy. W pracy nad projektem (zamysłem kompozycji) artysta dąży do eliminacji mniej ważnych szczegółów, aby w ostatecznej formie projekt zawierał tajemnicę, wartą odkrycia przez patrzącego. Prace wykonane są z kontrastujących ze sobą: delikatnej wełny, matowej bawełny, błyszczącego jedwabiu i surowego lnu. Paleta kolorów i ich odcieni utrzymane są w ciepłej, przyjaznej dla oka, gamie, co przy zachowaniu rygorów warsztatu, buduje nastrój tkaniny, pogłębia jej ekspresję, dodając przestrzeń".
|