Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego serdecznie zaprasza na recital fortepianowy Stefana Łabanowkiego pt. "Wokół Antoniego Stolpego" w dniu 20 czerwca 2008 r. o godz. 18.00.
Program koncertu
Robert Schumann
Utwory Fantastyczne op. 12
„Wieczorem” „Wzlot” „Dlaczego?” „Dziwadła”
Antoni Stolpe
Sonata d-moll
Allegro appassionato
Scherzo.VivaceIntroductione. Adagio con fantasia – attacca:
Finale. Allegro
Fryderyk Chopin
Scherzo h-moll op. 20
Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez As-dur op. 53
Stefan Łabanowski urodził się w Krakowie. Tutaj ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia natomiast studia muzyczne odbył pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Przedmiotem jego doktoratu jest muzyka fortepianowa Antoniego Stolpego, bardzo utalentowanego, lecz niestety zapomnianego kompozytora polskiego, żyjącego w drugiej połowie XIX wieku.
Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zajął I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu w Olsztynie, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Gdańska Wiosna” w Gdańsku, a w roku 1994 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod auspicjami Europejskiej Rady Nauczycieli Fortepianu EPTA w Krakowie. Zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Igora Strawińskiego w Champaign-Urbana (USA), a w 2004 roku zdobył I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie „Citta di Guardialgrele” w Guardialgrele (Włochy) oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu skomponowanego po 1900 roku. Jest finalistą XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Sulmona” w Sulmonie (Włochy).
Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał takich jak: stypendium Fundacji Sztuki Dziecka I stopnia, stypendium Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Kształcenia Artystycznego prezydenta Gdańska, stypendium Ministra Kultury i Sztuki, na szczególną uwagę zasługuje stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie muzyki, które otrzymał w roku 1994. Przez cztery lata (1992 – 1996) był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a w roku 1997 otrzymał Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa. W roku 1995 został uhonorowany nagrodą Fundacji Kościuszkowskiej filii Chicago.
Koncertował solo i z orkiestrami w Polsce, USA i Francji, a także występował na festiwalach muzycznych (Siedlce, Bydgoszcz).
Jego repertuar obejmuje utwory J.S. Bacha, utwory muzyki klasycznej, romantycznej muzykę impresjonizmu i utwory współczesne.
|