W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem, filii Muzeum Tatrzańskiego, w dniach od 6 kwietnia do 25 maja 2008 r. oglądać można retrospektywną wystawę Żyję, by malować. Malarstwo na szkle Eweliny Pęksowej. 40 lat twórczości.
Ewelina Pęksowa należy do grona najbardziej znanych i popularnych artystów malujących na szkle. Urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność artystyczną rozpoczęła od rzeźby, pomagając w pracowni ojcu Stanisławowi Zubkowi, snycerzowi, znanemu wytwórcy nart. W 1968 r. wzięła udział w konkursie malarstwa na szkle, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Odtąd malowanie na szkle stało się jej ulubioną formą wypowiedzi artystycznej. W okresie czterdziestu lat Ewelina Pęksowa prezentowała swe obrazy na 54 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Brała udział w wielu konkursach otrzymując zawsze najwyższe lokaty. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a zagranicą w muzeach Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii i USA, w Zbiorach Darów Papieskich w Watykanie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Ponadto namalowane przez artystkę Stacje Drogi Krzyżowej zdobią wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.
Na wystawie. zaprezentowano ponad 270 prac Eweliny Pęksowej pochodzących z jej zbiorów. Są to przede wszystkim obrazy malowane na szkle z lat 1968-2008, ale również ikony i ceramika.
Wystawa objęta jest patronatem honorowym Burmistrza Zakopanego – Janusza Majchra. Wystawie towarzyszy folder wydany przez Muzeum Tatrzańskie ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Anna Kozak, komisarz wystawy
|