E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Poprzedni miesiąc 10 / 2007 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 11-10-2007
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 Albert Camus DŻUMA - La Peste
     Data:  2007-10-10 - 2007-10-11
     Godzina:  19:00
     Miejsce: 
Teatr im. S. I. Witkiewicza
Scena Witkacego
ul. Chramcówki 15
34-500 Zakopane
tel. 018 2 000 660
www.witkacy.zakopane.pl
     Rodzaj: 
Teatr

To jedna z największych realizacji naszego teatru - sceniczna adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku. Prostota scenografii, budowanie scen za pomocą światła, ciemności i muzyki służą skupieniu się na dramacie zamkniętego miasta, na cierpieniu jednostki i strachu społeczności Oranu. Widz wchodzi w środek rozbieganego tłumu, miasta tętniącego życiem - jest jednym z przechodniów, uczestników wydarzeń.

Z chwilą rozprzestrzenienia się zarazy rośnie atmosfera zagrożenia - miasto zostaje odcięte, epidemia zbiera coraz obfitsze żniwo, mieszkańcy Oranu tracą nadzieję, panuje strach, bezradność, bezsilność. Epidemii przeciwstawiają się ludzie dążący do zachowania swego znaczenia w czasach klęski, protestujący przeciw biernemu poddaniu się, wyobcowaniu, nieszczęściu i złu. Dżuma jest wokół nas - czyha przybierając postać zła, śmierci, tyranii, żądzy władzy. Wszyscy bohaterowie "Dżumy" stają w trudnej sytuacji życiowej - przed sprawdzianem charakteru i osobistej moralności. Przed wyborami, zwłaszcza w ekstremalnej sytuacji zagrożenia uciec nie sposób. Trzeba położyć na przeciwstawnych szalach obowiązek i własne dobro, służbę dla ogółu i osobiste szczęście.

Wydarzenia w Oranie ukazują stan paraliżującego strachu o siebie, bliskich, przyszłość, ukazują różnorodne postawy wobec zarazy - są tacy, którzy w obliczu dżumy zachowują ludzką godność i tacy, dla których epidemia jest azylem przed odpowiedzialnością. Dla Ojca Paneloux zaraza to kara za grzechy mieszczan, walka z nią jest dla niego bezcelowa. Jednak z chwilą, gdy staje się świadkiem cierpień dziecka, zmienia zdanie - poświęca się przeciwdziałaniu beznadziei i czynieniu dobra. Doktor Bernard Rieux z całych sił wypowiada nierówną walkę straszliwej chorobie, wierząc w moc dobra. Jean Tarrou odbiera zarazę jako wszelkie zło od dawna zagrażające człowiekowi - bo "...każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny", a "trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka".

"Dżuma" Alberta Camus to współczesny mit traktujący o przeznaczeniu człowieka. Według Thomasa Mertona "...przemawiając głosem artysty bardziej niż zawodowego filozofa, Camus próbuje się zmierzyć z problemem zła i nieszczęścia nie tylko na poziomie jednostki ludzkiej i społeczeństwa, lecz także w wymiarze metafizycznym.(..) Należy ją odczytywać jako mityczną opowieść o dobru i złu, wolności i historycznym determinizmie".

"Dżuma" to spektakl o współczuciu, czułości i przyjaźni pokonującej wszelkie zagrożenia. O nadziei i przemożnej sile życia. To zresztą niestety wciąż niezwykle aktualny temat - dzisiejsze czasy obfitują w zagrożenia.

Przedstawienie podejmuje dyskusję nad podstawowymi problemami ludzkości - czy w obliczu wszechogarniającego zła jest jeszcze miejsce na przyjaźń, miłość, poświęcenie i solidarność? Czy dżumę można pokonać? Jak długo walczy się o własną godność? Jak wielkie znaczenie ma w sytuacji ekstremalnej mądra przyjaźń, czuła miłość i prawdziwe oddanie..........

więcej o wydarzeniu na stronie: www.witkacy.zakopane.pl  
  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2585




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024