E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 09 / 2007 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 14-09-2007
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 "ZNAKI - Malarstwo Romana Artymowskiego"
     Data:  2007-08-19 - 2007-10-14
     Godzina:  Śr - So 11:00 - 18:00, N 9:00 -15:00
     Miejsce: 
Galeria Władysława Hasiora
Oddział Muzeum Tatrzańskiego
ul. Jagiellońska 18 b
34-500 Zakopane
tel. 018-20-668-71
czynne: środa - sobota 11:00-18:00 
niedziela 9:00 - 15:00
www.muzeumtatrzanskie.pl
     Rodzaj: 
Wystawa

Serdecznie zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora na wystawę „Znaki. Malarstwo Romana Artymowskiego” przygotowaną we współpracy z synem artysty - Danielem Artymowskim. Nie sposób w zadawalającym stopniu, zważywszy na małą powierzchnię sali wystawowej, zaprezentować blisko półwiecznej twórczości tego niezwykłego artysty, jakim był Roman Artymowski.

Urodził się w 1919 roku we Lwowie, a zmarł w 1993 roku w Łowiczu. W czasie okupacji związany był z konspiracyjnym teatrem Tadeusza Kantora. W tym okresie jego zainteresowania oscylowały w kierunku poezji, o czym świadczyła przynależność do krakowskiej grupy poetyckiej „Inaczej”. W 1945 roku podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego nauczycielami byli kolejno profesorowie: Eugeniusz Eibisch - malarstwo, Andrzej Jurkiewicz - grafika i Czesław Rzepiński – rysunek.

W 1949 roku uzyskał dyplom w pracowni Eugeniusza Eibischa. W latach 1953-56 Roman Artymowski brał udział w wykonaniu polichromii odbudowanych kamienic rynku Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W 1958 roku, po raz pierwszy odbył podróż na Bliski Wschód, gdzie miał wielokrotnie powracać.

W latach 1959-60 Roman Artymowski wykładał grafikę i poligrafię w bagdadzkich uczelniach artystycznych. Od 1962 roku, przez 3 lata pełnił funkcję kierownika katedry grafiki warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Bagdadzie. Natomiast w latach 1969-71 prowadził pracownię malarstwa i rysunku na wydziale tkaniny w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Funkcję rektora łódzkiej PWSSP sprawował przez 3 lata do 1974 roku. Od 1982 roku pełnił stanowisko profesora warszawskiej ASP, a w rok później został powołany na stanowisko rektora tej uczelni, które piastował do 1984 roku.

W 1959 roku w Galerii Krzywe Koło miała miejsce jego pierwsza wystawa indywidualna. Wówczas to zainteresował się malarstwem akwarelowym, które z upływem czasu stało się głównym językiem jego artystycznej wypowiedzi

Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Roman Artymowski – jak stwierdziła Marzena Kozanecka-Zwierz artysta szczególnie wyczulony na niuanse barwne i walory niezwykłych faktur. Wspomniane jakości najlepiej oddają jego efemeryczne akwarele - tworzone na bibule japońskiej i różnego rodzaju papierach - gdzie wzajemnie korespondują ze sobą kolor i faktura. Początkowo realista, stopniowo zarzucał malarstwo figuratywne oscylując w stronę informelu, by stworzyć założenia swoiście pojętej abstrakcji geometrycznej. Z pewnością nie jest Artymowski artystą wiernym jednej technice. W jego przypadku najbezpieczniej użyć określenia artysta-badacz, który na płaszczyźnie swej sztuki eksperymentował z różnymi technikami: począwszy od klasycznych - oleju i akwareli, aż po przywrócenie zapomnianej już dziś enkaustyki. W tej ostatniej, o której pisał w swych rozważaniach Pliniusz głównym spoiwem był wosk pszczeli, a pigmenty połączone z nim na podobrazie nakładało się rozgrzanymi szpachlami. Ta przywrócona przez Artymowskiego technika najpełniej oddawała jego artystyczny temperament, a zwłaszcza klimat śródziemnomorskich pejzaży, mieniących się feerią barw i światła. W przypadku tego cyklu pejzaży można mówić o wrażeniowych notatkach barwnych z widzianych miejsc. Kolor i forma stały się w nich decydującymi akcentami kompozycji. Zetknięcie z Orientem - nieogarnionymi przestrzeniami pustyni, z przerażającą czaszą nieba i ze słońcem - na stałe zapisało się w pamięci artysty, stając się inspiracją jego malarskich dokonań[1]. Od tej pory w jego twórczości pojawiły się „słoneczka”- kompozycje z kulą zawisłą nad horyzontem. Wypełnione światłem i powietrzem, zwykle odmienne oddawały nastrój – od radosnego, przez tajemniczy, do groźnego. Pejzaże oparte były zawsze na geometrycznym układzie, który pełnił rolę porządkującą, jednakże kolor miał pierwszorzędne znaczenie. Ulubiony motyw słońca, kuli artysta - jakby badając pewne zależności ukazywał w różnych technikach: akrylu, grafice (serigrafia, akwatinta), akwareli.

Roman Artymowski stronił od jakichkolwiek szkiców, stąd jego pejzaże urzekały zawsze niezmąconą niczym świeżością, stanowiąc czysty zapis wrażenia. Świadczy to zarazem o tym, jak ważnym dla Artysty był sam proces twórczy. Każda praca, niezależnie od techniki i formatu, była przez Artymowskiego traktowana jako nowa przygoda malarska, zmierzenie się z materiałem, formą i kolorem, to co kiedyś stało się wykładnią polskich impresjonistów – obraz należy rozstrzygać po malarsku.

 
Teresa Maria Lisek


[1] Za: Marzena Kozanecka-Zwierz, Roman Artymowski (http://free.art.pl/podkowa.magazyn/nr39/rec2_39.htm)

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  Następne wydarzenie »» 
Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego

Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _1


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _2


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _3


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _4


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _5


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _6


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _7


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _8


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _9


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _10


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _11


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _12


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _13


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _14


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _15


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _16


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _17


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _18


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _19


Wystawa malarstwa Romana Artymowskiego _20



 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    31261




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024