Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, oraz przybywających do nas bardzo licznie turystów, już po raz szósty, organizujemy w okresie wakacji cykl imprez, pod wspólną nazwą "VI TATRZAŃSKIE WICI". Organizatorem tegorocznych Wici jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Element wspólny, to rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry, mającej upamiętniać przelot w 2002 roku Jana Pawła II nad Tatrami, kiedy górale uczcili naszego Wielkiego Rodaka paląc ku jego czci ogniska (watry) na całym Podhalu. Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i ma własny, niepowtarzalny charakter oraz wątek przewodni.
W tym roku rozpoczniemy już 21 lipca od "Harnasiowego Korowodu", który przejdzie Krupówkami na Plac pod Gubałówką w Zakopanem, wiodąc na sąd Harnasia - herszta tatrzańskich zbójników. Następnie, podczas imprezy pod nazwą "Ślebodny Zbyrk" zagra znany z lat 80’tych zespół De Press, który kończy właśnie nagrywać nową płytę i po wielu latach przerwy powraca na muzyczną scenę.
22 lipca na Placu pod Gubałówką zagoszczą Romowie. Odbędzie się "Festiwal Romski" w trakcie którego będzie można zobaczyć teatr romski "Romathan" oraz zespoły z Polski, Słowacji i Węgier a także skosztować wyrobów tradycyjnej, romskiej kuchni.
28 lipca w Białym Dunajcu odbędzie się "Dzień Pstrąga", a w jego trakcie zawody wędkarskie a także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z pstrąga. Wystąpi Kabaret Truteń oraz Trebunie Tutki. 29 lipca przeprowadzimy w Białym Bunajcu Wybory Nojśwarrniyjsyj Góralecki, czyli góralskiej miss. Dzień zakończy się koncertem zespołu Gronicki.
W Jurgowie, 29 lipca, podczas "Dnia Polowaca", spotkają się natomiast wszyscy myśliwi, którzy zmierzą się w konkursie strzeleckim "O Jurgowską Flintę". Będzie można usłyszeć koncert wygrywanych na rogach sygnałów myśliwskich i spróbować dań z dziczyzny. Wystąpią między innymi Kabaret Truteń oraz zespół Świstoki.
Witów zaprasza wszystkich 29 lipca na Witowiańską Watrę, gdzie będzie można usłyszeć wiele lokalnych zespołów regionalnych.
Na kolejny weekend zapraszamy do Białki Tatrzańskiej. 5 sierpnia wszyscy nie górale mogą się tu zmierzyć o zaszczytne tytuły w "Wyborach Cepra i Ceperki Roku". Wieczorem na scenie zobaczymy Mandarynę i jej show taneczno - wokalny. 6 sierpnia wybierzemy góralskiego "mistera", czyli Harnasia Roku, a wieczorem zabawią nas Brathanki.
11 sierpnia powracamy do Zakopanego, gdzie na Placu pod Gubałówką odbędzie się "Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich". W trakcie imprezy będzie można zobaczyć między innymi show kulinarny z wykorzystaniem serów podhalańskich, pod nazwą Oscypkowe Cuda, wystąpią zespoły regionalne, a wieczorem po raz pierwszy dla zakopiańskiej publiczności zaśpiewa Ewelina Flinta. 12 sierpnia Krupówkami na Plac pod Gubałówką przejdzie Parada Bacowska. Głównym wydarzeniem będzie Konkurs na Najlepszego Oscypka, podczas którego Jury, składające się z doświadczonych baców bierze pod uwagę nie tylko smak, ale także kształt, kolor i zapach konkursowych serów. Można będzie zobaczyć sposoby dojenia i strzyżenia owiec oraz "pucenie", czyli jeden z pierwszych etapów wyrobu oscypka. Na zakończenie zagra zespół Gronicki.
15 sierpnia, na Siwej Polanie w Kościelisku odbędzie się Święto Lasu, a w jego trakcie Konkurs na Największego Prawdziwka a także pokazy i Konkurs Drwali. Wystąpią kapele regionalne oraz zespół Eliot.
18 i 19 sierpnia zagościmy Zakopanem na Harendzie, gdzie na terenie Ośrodka Narciarsko Rekreacyjnego rokrocznie mają miejsce Harendziańskie Zwyki. W tym roku zobaczymy tu czołówkę polskich rowerzystów downhill, którzy wystartują w zawodach o Puchar Harendy a ponad to występy zespołów regionalnych.
19 sierpnia zapraszamy również na "Osod w Nowem Bystrem". W trakcie tej imprezy będzie można poznać zwyczaje, związane z zakończeniem sezonu wypasu owiec na podhalańskich halach. Zagrają: "Babiniec", "Gronicki" oraz "Kabaret Truteń".
Pszczelarzy i miłośników miodu nie powinno zabraknąć 26 sierpnia w Poroninie. Podczas "Dnia Misia, Miodu i Bartników" wybierzemy "Podhalańską Królową Miodu" oraz najlepszy miód. A wszystko przy dźwiękach góralskiej muzyki.
Cykl tegorocznych, VI Tatrzańskich Wici zamyka "Polaniorski Osod". 16 września w Kościelisku - Biathlon główną atrakcją będą obrzędy i zwyczaje pasterskie oraz konkurs kulinarny na najlepsze danie z baraniny.
"TATRZAŃSKIE WICI" z roku na rok zyskują na popularności. W ubiegłym roku wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski.
Sądzimy, że nasza impreza jest doskonałym sposobem na miłe spędzenie czasu pod Tatrami. Daje możliwość poznania ciekawych zwyczajów i obrzędów z naszego regionu, oraz dobrej zabawy w miłym towarzystwie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! WITOJCIE DO NOS!
|