E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Hala - Polana
ilość pozycji w dziale: 94
Zmień dział na:
 
Kalatówki, Hala
   Kalatówki, Hala;Niegdyś istniejąca hala pasterska, obejmująca Polanę Kalatówki wraz z jej otoczeniem, aż po Wrótka .
więcej
Kasprowa Hala
   Kasprowa Hala. Dawna hala past., obejmująca niegdyś Kasprową Dolinę . Dzieliła się na Niżnią Kasprową Halę (z szałasem na Kasprowej Polanie ) i Wyżnią Kasprową Halę. Nazwa K.H. pochodzi zapewne od imienia czy przezwiska dawnego właściciela: Kasper; notowane jest ono na Podhalu od XVII w. Od XVIII w. na K.H. wypasali swe bydło i owce górale z Zakopanego  (m.in. Gąsienicowie ), a w XX w. również górale z Zębu.
więcej
Kasprowa Polana
   Kasprowa Polana Duża polana (niegdyś z szałasem past.) w dolnej części Kasprowej Doliny  nad wsch. brzegiem Kasprowego Potoku , poniżej pd. końca Jaworzyńskich Czół . K.P. wchodziła dawniej w skład Niżniej Kasprowej Hali.
więcej
Kiezmarska Polana
   Kiezmarska Polana lub Pokrzywnik  
więcej
Kira Miętusia, Niżnia
   Kira Miętusia, Niżnia; Duża polana z osiedlem, ograniczona od zachodu Kirową Wodą i leżąca przeważnie bezpośrednio na pn.-wsch. od skrzyżowania dróg u wylotu Kościeliskiej Doliny , ale odnogą swą wchodząca i w głąb tej doliny na pd., ku Niżniej Kościeliskiej Bramie . Stanowi część osiedla » Kiry . Obie Kiry Miętusie, Niżnia i Wyżnia , już od XVIII w. należały do sołtysów Miętusów z Miętustwa i stąd ich nazwy....
więcej
Kira Miętusia, Wyżnia
   Kira Miętusia, Wyżnia; zwana też często po prostu Kirą Miętusią; Rozległa polana z szopami w dolnej części Kościeliskiej Doliny , ciągnąca się od Niżniej Kościeliskiej Bramy na pd., aż do mostu na Kościeliskim Potoku koło wylotu Miętusiej Doliny . Na wiosnę pokrywają ją łany krokusów .
więcej
Klimkówka
   Klimkówka; Dawniej stała tu leśniczówka. Obecnie polanka ta zarasta drzewami i nazwę Klimkówka stosuje się też do otaczającego ją lasu. Nazwa ta jest nieraz zniekształcana na Klinkówka, ale poprawnie jest Klimkówka i niewątpliwie pochodzi od jakiegoś Klimka.
więcej
Kobylarz
   Kobylarz lub Miętusi Kobylarz. Przez K. przechodzi znakowana ścieżka wiodąca z Miętusiego Przysłopu na Czerwone Wierchy . Wysoko nad K. wznosi się Zagonna Turnia i Kobylarzowa Turnia . Nazwa Kobylarz ma pochodzić stąd, że niegdyś wypasano tam kobyły.
więcej
Kołowy Burdel
   Kołowy Burdel lub po prostu Burdel;  Przechodzi tędy drożyna wiodąca ze Skoruszowego Burdelu na Polanę pod Upłazem . Na K.B. jeszcze w latach międzywoj. stał budynek pasterski.O nazwie K.B.: » Burdel .
więcej
Kominiarska Polana, Niżnia
   Kominiarska Polana, Niżnia lub po prostu Niżnia Polana albo Niżnie; Była to gł. polana Hali Kominy Tylkowe .
więcej
Kominy Dudowe, Hala
   Kominy Dudowe, Hala lub po prostu Kominy Dudowe; Dawna hala past. w Chochołowskiej Dolinie , niegdyś obejmująca Dudową Dolinę i jej otoczenie, zwłaszcza pn.-zach. stoki Kominiarskiego Wierchu .
więcej
Kominy Tylkowe, Hala
   Kominy Tylkowe, Hala, lub po prostu Kominy;  Szałasy i szopy tej hali stały w dwóch miejscach: na Niżniej Kominiarskiej Polanie i na Kominiarskim Przysłopie . Nazwa hali pochodzi od nazwiska dawnego właściciela (Tylka) oraz - jak twierdzą górale - od istniejących na tej hali turni i dziur podobnych do kominów. Nazwa hali Kominy Tylkowe bywa mylnie używana na oznaczenie Kominiarskiego Wierchu  (1829 m), który tylko w części należał do...
więcej
Kondratowa Hala
   Kondratowa Hala;  Dawna hala past., obejmująca niegdyś Kondratową Dolinę z jej stokami. Szałas i szopy past. tej hali stały na Kondratowej Polanie . Nazwa hali pochodzi zapewne od nazwiska pierwotnego właściciela.
więcej
Kondratowa Polana
   Kondratowa Polana; Rozległa polana w Kondratowej Dolinie . Stoi na niej schronisko turystyczne PTTK.
więcej
Kopieniec, Hala
   Kopieniec, Hala, błędnie Hala Kopienica;
więcej
Kopieniec, Polana
   Kopieniec, Polana;  Przez Polanę Kopieniec  prowadzi jeden z pop. szlaków narc. (nartostrad ) z Gąsienicowej Hali do Zakopanego (do Jaszczurówki ).
więcej
Kopieńcowe Szałasiska
   Kopieńcowe Szałasiska lub po prostu Szałasiska;  Według tradycji lud. stał tam dawniej szałas, który zniesiono, i stąd nazwa tej polany. Po przerwie znowu postawiono tam szałas w 1933.
więcej
Kopka, Hala
   Kopka, Hala;  Na szerokim płaskim siodle między ich pn. a środk. szczytem leży jedyna polana dawnej Hali Kopki : Polana Kopka (ok. 1180-1240 m).
więcej
Kościeliska, Stare
   Kościeliska, Stare; W Starych Kościeliskach istniał niegdyś ośrodek górn. (» górnictwo ); pozostały ślady po starych przykopach i hucie. Stała tu też leśniczówka i karczma, w której zatrzymywali się w dawnych czasach podróżnicy w Tatry (np. Wincenty Pol , Jan Nepomucen Głowacki ). Rosnące tu lipy , klony i daglezje (choiny) (te ostatnie są podobne do świerków , ale mają trochę dłuższe igły) były sztucznie...
więcej
Królowa Hala
   Królowa Hala;  Na dawnej Niżniej Królowej Hali znajduje się Królowa Polana , a na Wyżniej Królowej Hali - Królowa Rówień i Królowe Rówienki . Nazwa K.H. pochodzi od jej pierwotnych właścicieli, górali o nazwisku Król.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024