E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Hala - Polana
ilość pozycji w dziale: 94
Zmień dział na:
 
Kalatówki, Hala
   Kalatówki, Hala;Niegdyś istniejąca hala pasterska, obejmująca Polanę Kalatówki wraz z jej otoczeniem, aż po Wrótka .
więcej
Kasprowa Hala
   Kasprowa Hala. Dawna hala past., obejmująca niegdyś Kasprową Dolinę . Dzieliła się na Niżnią Kasprową Halę (z szałasem na Kasprowej Polanie ) i Wyżnią Kasprową Halę. Nazwa K.H. pochodzi zapewne od imienia czy przezwiska dawnego właściciela: Kasper; notowane jest ono na Podhalu od XVII w. Od XVIII w. na K.H. wypasali swe bydło i owce górale z Zakopanego  (m.in. Gąsienicowie ), a w XX w. również górale z Zębu.
więcej
Kasprowa Polana
   Kasprowa Polana Duża polana (niegdyś z szałasem past.) w dolnej części Kasprowej Doliny  nad wsch. brzegiem Kasprowego Potoku , poniżej pd. końca Jaworzyńskich Czół . K.P. wchodziła dawniej w skład Niżniej Kasprowej Hali.
więcej
Kiezmarska Polana
   Kiezmarska Polana lub Pokrzywnik  
więcej
Kira Miętusia, Niżnia
   Kira Miętusia, Niżnia; Duża polana z osiedlem, ograniczona od zachodu Kirową Wodą i leżąca przeważnie bezpośrednio na pn.-wsch. od skrzyżowania dróg u wylotu Kościeliskiej Doliny , ale odnogą swą wchodząca i w głąb tej doliny na pd., ku Niżniej Kościeliskiej Bramie . Stanowi część osiedla » Kiry . Obie Kiry Miętusie, Niżnia i Wyżnia , już od XVIII w. należały do sołtysów Miętusów z Miętustwa i stąd ich nazwy....
więcej
Kira Miętusia, Wyżnia
   Kira Miętusia, Wyżnia; zwana też często po prostu Kirą Miętusią; Rozległa polana z szopami w dolnej części Kościeliskiej Doliny , ciągnąca się od Niżniej Kościeliskiej Bramy na pd., aż do mostu na Kościeliskim Potoku koło wylotu Miętusiej Doliny . Na wiosnę pokrywają ją łany krokusów .
więcej
Klimkówka
   Klimkówka; Dawniej stała tu leśniczówka. Obecnie polanka ta zarasta drzewami i nazwę Klimkówka stosuje się też do otaczającego ją lasu. Nazwa ta jest nieraz zniekształcana na Klinkówka, ale poprawnie jest Klimkówka i niewątpliwie pochodzi od jakiegoś Klimka.
więcej
Kobylarz
   Kobylarz lub Miętusi Kobylarz. Przez K. przechodzi znakowana ścieżka wiodąca z Miętusiego Przysłopu na Czerwone Wierchy . Wysoko nad K. wznosi się Zagonna Turnia i Kobylarzowa Turnia . Nazwa Kobylarz ma pochodzić stąd, że niegdyś wypasano tam kobyły.
więcej
Kołowy Burdel
   Kołowy Burdel lub po prostu Burdel;  Przechodzi tędy drożyna wiodąca ze Skoruszowego Burdelu na Polanę pod Upłazem . Na K.B. jeszcze w latach międzywoj. stał budynek pasterski.O nazwie K.B.: » Burdel .
więcej
Kominiarska Polana, Niżnia
   Kominiarska Polana, Niżnia lub po prostu Niżnia Polana albo Niżnie; Była to gł. polana Hali Kominy Tylkowe .
więcej
Kominy Dudowe, Hala
   Kominy Dudowe, Hala lub po prostu Kominy Dudowe; Dawna hala past. w Chochołowskiej Dolinie , niegdyś obejmująca Dudową Dolinę i jej otoczenie, zwłaszcza pn.-zach. stoki Kominiarskiego Wierchu .
więcej
Kominy Tylkowe, Hala
   Kominy Tylkowe, Hala, lub po prostu Kominy;  Szałasy i szopy tej hali stały w dwóch miejscach: na Niżniej Kominiarskiej Polanie i na Kominiarskim Przysłopie . Nazwa hali pochodzi od nazwiska dawnego właściciela (Tylka) oraz - jak twierdzą górale - od istniejących na tej hali turni i dziur podobnych do kominów. Nazwa hali Kominy Tylkowe bywa mylnie używana na oznaczenie Kominiarskiego Wierchu  (1829 m), który tylko w części należał do...
więcej
Kondratowa Hala
   Kondratowa Hala;  Dawna hala past., obejmująca niegdyś Kondratową Dolinę z jej stokami. Szałas i szopy past. tej hali stały na Kondratowej Polanie . Nazwa hali pochodzi zapewne od nazwiska pierwotnego właściciela.
więcej
Kondratowa Polana
   Kondratowa Polana; Rozległa polana w Kondratowej Dolinie . Stoi na niej schronisko turystyczne PTTK.
więcej
Kopieniec, Hala
   Kopieniec, Hala, błędnie Hala Kopienica;
więcej
Kopieniec, Polana
   Kopieniec, Polana;  Przez Polanę Kopieniec  prowadzi jeden z pop. szlaków narc. (nartostrad ) z Gąsienicowej Hali do Zakopanego (do Jaszczurówki ).
więcej
Kopieńcowe Szałasiska
   Kopieńcowe Szałasiska lub po prostu Szałasiska;  Według tradycji lud. stał tam dawniej szałas, który zniesiono, i stąd nazwa tej polany. Po przerwie znowu postawiono tam szałas w 1933.
więcej
Kopka, Hala
   Kopka, Hala;  Na szerokim płaskim siodle między ich pn. a środk. szczytem leży jedyna polana dawnej Hali Kopki : Polana Kopka (ok. 1180-1240 m).
więcej
Kościeliska, Stare
   Kościeliska, Stare; W Starych Kościeliskach istniał niegdyś ośrodek górn. (» górnictwo ); pozostały ślady po starych przykopach i hucie. Stała tu też leśniczówka i karczma, w której zatrzymywali się w dawnych czasach podróżnicy w Tatry (np. Wincenty Pol , Jan Nepomucen Głowacki ). Rosnące tu lipy , klony i daglezje (choiny) (te ostatnie są podobne do świerków , ale mają trochę dłuższe igły) były sztucznie...
więcej
Królowa Hala
   Królowa Hala;  Na dawnej Niżniej Królowej Hali znajduje się Królowa Polana , a na Wyżniej Królowej Hali - Królowa Rówień i Królowe Rówienki . Nazwa K.H. pochodzi od jej pierwotnych właścicieli, górali o nazwisku Król.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025