E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Doliny
ilość pozycji w dziale: 110
Zmień dział na:
 
Kasprowa Dolina
   Kasprowa Dolina. P. Jedna z gł. odnóg Doliny Bystrej , od której odgałęzia się nieco poniżej Kalatówek  i biegnie w górę ku pd.-wsch. do stóp Kasprowego Wierchu , Uhrocia Kasprowego  i Kopy Magury . K.D. dzieli się w górze na Suchą Dolinę Kasprową  i Dolinę Stare Szałasiska . W K.D. znajdowała się dawniej » Kasprowa Hala .
więcej
Kępy, Dolina
   Kępy, Dolina; dolina Kempy; Dolina Kępy biegnie mn.w. równolegle do Doliny do Regli , która jest nast. doliną ku zach. W górnej części Doliny Kępy znajduje się Polana pod Siką , a powyżej niej wodospad » Sika .
więcej
Kiezmarska Dolina
   Kiezmarska Dolina K.D. ma pięć odnóg: Dolina Przednich Koperszadów, Dolina Białych Stawów , Jagnięca Dolina , Jastrzębia Dolina  i Dzika Dolina . Długość K.D. (łącznie z Dziką Doliną) wynosi 8 km, a ciągnie się ona od wys. 915 m (przy Drodze Wolności) do 2250 m. Gł. strumieniem K.D. jest » Biała Woda Kiezmarska . W górnej części doliny, u stóp największych ścian tatrz., leży malowniczy » Zielony Staw Kiezmarski ...
więcej
Kobyla Dolinka
   Kobyla Dolinka, czasem też Kotlina pod Zaworami; W K.D. znajduje się Kobyli Stawek (od niego nazwa K.D.). Przez K.D. prowadzi szlak tur. z Zaworów do Koprowej Doliny, przez pol. turystów b. uczęszczany od poł. XIX w. do II wojny świat. jako fragment szlaku na Krywań lub do Popradzkiego Stawu , a także przez Wrota Chałubińskiego do Morskiego Oka .
więcej
Kołem, Dolinka pod
   Kołem, Dolinka pod; W Dolince pod Kołem znajduje się Zadni Staw pod Kołem i maleńki staweczek Wole Oko . Zboczem dolinki przebiega ścieżka na Zawrat . Nazwa dolinki pochodzi od dużego upłazu u stóp Świnicy , zwanego Koło.
więcej
Kołowa Dolina
   Kołowa Dolina;  Długość K.D.: ponad 2 1 2 km. Cała dolina leży w ścisłym rezerwacie TANAPu . Na jej terenie znanych jest ok. 10 jaskiń; najdłuższa ma ok. 30 m. Pasterstwo w K.D. istniało co najmniej od XVI w., uprawiane przez górali z Jurgowa , Czarnej Góry , Rzepisk i Lendaku , a zanikło po II wojnie światowej. Dolina ta i jej otoczenie była dawniej także terenem myśliwskim koziarzy z Jurgowa i in. wsi...
więcej
Kondratowa Dolina
   Kondratowa Dolina;  Główną gałąź K.D. otaczają: Giewont , Kondracka Kopa , Suchy Wierch Kondracki i Łopata . Odnogą K.D. jest Sucha Dolina Kondracka . W K.D. (na Kondratowej Polanie ) stoi schronisko tur. PTTK, na pop. szlaku wiodącym na Giewont .
więcej
Koperszady, Przednie
   Koperszady, Przednie lub Dolina Przednich Koperszadów;  Pasterstwo w tej dolinie istniało co najmniej od pocz. XIV w., a skończyło się wkrótce po II wojnie świat.; w dawnych latach stał tu Bielski Koszar, tj. szałas past. należący do Białej Spiskiej , która miała tu pastwiska. W XVII w. w dolinie tej prowadzono roboty górnicze . W 1876-80 stało tu » Schronisko Idziego . Nazwa: » Koperszady Zadnie .
więcej
Koperszady, Zadnie
   Koperszady, Zadnie lub Dolina Zadnich Koperszadów; W dawnych czasach pn.-wsch. część Zadnich Koperszadów (powyżej zwartego lasu) należała do miasta Biała Spiska , a reszta do dóbr jaworzyńskich (aż do 1879 wchodzących w skład państwa niedzickiego ). Na obszarze należącym do Białej Spiskiej jej pasterze już od XVI w. wypasali owce i woły, aż do 1954. Natomiast na terenie dóbr jaworzyńskich w Zadnich Koperszadach...
więcej
Koprowa Dolina
   Koprowa Dolina;  Pochodzenie jej nazwy (powtarzającej się w Tatrach ) nie jest wiadome; ma wywodzić się od kopru lub (co jest mało prawdopodobne) od niem. Kupfer (miedź ).
więcej
Koryciska, Małe
   Koryciska, Małe;  Jest prawie całkowicie zalesiona. W środk. części jest w niej wysoki i szeroki próg skalny, wyżej drobne skałki.
więcej
Koryciska, Wielkie
   Koryciska, Wielkie; Na pn. zboczu W.K. są Koryciańskie Turnie . W górnej części W.K. jest duży próg skalny z wodospadem i małą jaskinią (dł 7,5). W środk. części W.K. stał dawniej szałas, wraz z dolinką należący niegdyś do Krytej Hali . Na pd.-zach. stoku W.K.: polana » Tyrałówka .
więcej
Koszary, Dolina pod
   Koszary, Dolina pod, dawniej czasem też Tokarska Dolina lub Kobylarska Dolina; Doliną pod Koszary płynie Tokarski Potok . Główne (górne) odnogi Doliny pod Koszary to Dolina Wielkiego Koszaru (z kotłem Wielki Koszar ), Dolina Małego Koszaru (z kotłem Mały Koszar ) i Jagnięca Dolina . Dolina pod Koszary należała dawniej do miasta Biała Spiska , która miała szałas w dolnej części tej doliny; wypasano tu owce i krowy corocznie aż...
więcej
Kościeliska Dolina
  

Kościeliska Dolina; Kościeliską Dolinę od zach. otaczają: Kościeliskie Kopki , Kominiarski Wierch i Ornak ; od pd.: Błyszcz (i Bystra ), Kamienista , Smreczyński Wierch i Tomanowy Wierch Polski;  od wsch.: Czerwone Wierchy , Kończysta Turnia i Mały Regiel (pomijając tu boczną odnogę, Miętusią Dolinę ).

Dolina Kościeliska posiada szereg bocznych odnóg; najważniejsze z nich: Miętusia Dolina, Wąwóz...
więcej

Kotliny, Dolina
   Kotliny, Dolina lub krótko Kotliny; Dalszym ciągiem tej doliny ku górze (od wylotu Bachledzkiej Doliny ) jest Zdziarska Dolina . U wylotu Doliny Kotliny leży miejscowość Tatrz. Kotlina .
więcej
Kozia Dolinka
   Kozia Dolinka;  Stanowi odnogę wsch. gałęzi Gąsienicowej Doliny . Przez K.D. prowadzi kilka szlaków tur. do Orlej Perci (na Granaty , Kozi Wierch i Kozią Przełęcz ). Nazwa dolinki pochodzi od kozic .
więcej
Kryta Dolina
   Kryta Dolina;  K.D., podobnie jak Długa Dolina , ma wylot naprzeciw Hucisk , a górny kraniec u stóp Furkaski .
więcej
Krzyżna Dolina
   Krzyżna Dolina; Križná dolina. S. Odnoga Cichej Doliny Liptowskiej , między pd. a pd.-zach. ramieniem Krzyżnego Liptowskiego. Doliną tą płynie Krzyżny Potok. Pod koniec II wojny świat., w 1944, odbyła się tu potyczka między słow. oddziałem partyzanckim a Niemcami.
więcej
Kwaczańska Dolina
   Kwaczańska Dolina; Środkowa część K.D., mocno zwężona, to przepiękny » Kwaczański Wąwóz . Środk. część K.D., mianowicie cały Kwaczański Wąwóz od 1967 jest rezerwatem przyrody o pow. 467,3 ha.  
więcej
Lejowa Dolina
   Lejowa Dolina; W jej dolnej i środk. części znajdowała się niegdyś Lejowa Hala , a w górnej części - Hala Kominy Tylkowe . W dawnych czasach w L.D. były czynne kopalnie: » Lejowe Banie i drugie znacznie wyżej, w stokach Kominiarskiego Wierchu. Była też huta. W poprzek L.D. przebiega Ścieżka nad Reglami . Nazwa L.D. pochodzi od nazwy Lejowa Hala.
więcej


Pierwsza «« [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025