E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Przegląd prasy i nowin» Tatry

Tatry
PODSUMOWANIE KONKURSU „Lawinowe ABC”
(żródło: )

131 osób wzięło udział w konkursie „Lawinowe ABC”. Przez tydzień uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi lawin i bezpiecznych zachowań zimą w górach. Najlepsi wygrali szkolenie lawinowe. Konkurs odbył się w ramach trzeciej edycji akcji „Lawinowe ABC”. Organizatorem był Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Przewodników Wysokogórskich.
( 5 Kwietnia 2014)
W Tatrach już wiosna - budzą się pierwsze niedźwiedzie
(żródło: www.tatry.pl)

Wiosna w Tatrach - przyrodnicy nie mają już wątpliwości, że zima już odchodzi z tatrzańskiego krajobrazu. Co prawda w wielu miejscach jest jeszcze sporo śniegu, ale już obserwowane są pierwsze oznaki nadciągającej wiosny. Tatrzańskie świstaki śpią jeszcze w swoich norach, ale już wiadomo na pewno że obudziły się już pierwsze niedźwiedzie. A to oznaka że wiosna w Tatry już nadchodzi - i lada moment budzić się będą kolejne zwierzęta w dym niedźwiedzice z małymi.
( 31 Marca 2014)
Droga do Morskiego Oka po czterech latach od remontu - wykonane prace zdają egzamin
(żródło: www.tatry.pl)

To już cztery lata po generalnym remoncie drogi do Morskiego Oka. Kosztem 12 mln złotych na sześciokilometrowej trasie od Palenicy Białczańskiej, aż do Włosienicy naprawiono sześć osuwisk, które zniszczyły drogę jak i położono nową nawierzchnię. I teraz jak każdego roku na wiosnę specjaliści ocenili jak droga do Morskiego Oka przetrwała zimę. I okazuje się, że prace które wykonano cztery lata temu zdały egzamin.
( 31 Marca 2014)
Młodzież uczy się lawinowego abc
(żródło: )

Uczniowie z podhalańskich szkół biorą udział w akcji „Lawinowe ABC ”. Grupy z przewodnikiem tatrzańskim odbywają wycieczki na Kalatówki, a po drodze poznają zasady bezpiecznej górskiej turystyki. Na Kalatówkach młodzież bierze udział w zabawie edukacyjnej z wykorzystaniem zestawu lawinowe ABC – detektora lawinowego, sondy i łopatki. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.
( 13 Marca 2014)
TPN podwyższa ceny biletów wstępu
(żródło: www.tatry.pl)

Uwaga turyści – od 1 marca drożeją bilety wstępu na teren TPN. Podwyżki są niestety spore bo, aż o 25 procent. I tak bilet wstępu normalnego zdrożał z 4 na 5 złotych, a ulgowy z 2 złotych na 2,50. Park chcąc złagodzić nieco podwyżkę przypomina jednocześnie, że są bilety tzw. wielodniowe które pozwalają turystom przyjeżdżającym w Tatry na dłużej zaoszczędzić sporo pieniędzy.
( 5 Marca 2014)
Historia dwóch desek – o narciarstwie dawniej i dzisiaj
(żródło: )

Kolejne spotkanie o historii narciarstwa odbędzie się 1 marca 2014 r. o godzinie 18.00 w schronisku górskim PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej. O narciarstwie dawniej i dziś opowie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie organizują Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej i Muzeum Tatrzańskie.
( 28 Lutego 2014)
TOPR informuje: w górach nadal zima, turyści powinni pamiętać o zagrożeniu lawinowym
(żródło: www.tatry.pl)

Wiosna w Zakopanem - wszystko wskazuje na to, że na Podhalu widać już pierwsze oznaki wiosny. Przez cały luty jest dość ciepło, śniegu już prawie nie ma, a tu i ówdzie pojawiły się już przebiśniegi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli to już prawdziwa wiosna, to wysoko w Tatrach wciąż jeszcze mamy zimowe warunki. Obecnie w górach obowiązuje drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. A to oznacza, że na wybranych terenach istnieje realne zagrożenie samoistnego schodzenia lawin.
( 24 Lutego 2014)
Check point na Hali Gąsienicowej
(żródło: )

Nowy punkt kontrolny (ang. check point) do sprawdzania stanu detektorów lawinowych został zamontowany w Tatrach w ramach akcji „ Lawinowe ABC ” organizowanej przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Urządzenie działa na Hali Gąsienicowej, niedaleko schroniska Murowaniec.
( 16 Lutego 2014)
Są pieniądze na remont generalny śmigłowca TOPR
(żródło: www.tatry.pl)

Są pieniądze na remont śmigłowca TOPR. MSW które finansuje działalność ratownictwa górskiego oficjalnie już ogłosiło, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma w tym roku na swoją działalność około 14 mln złotych. Ale z tej kwoty na działalność pogotowia zostaje przeznaczone zaledwie 2,6 mln, reszta to koszt remontu generalnego śmigłowca który ze względów bezpieczeństwa musi być przeprowadzony w tym roku.
( 9 Lutego 2014)
Konkurs na stanowisko dyrektora TPN
(żródło: www.tatry.pl)

Trwa konkurs na stanowisko dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecny szef TPN dr Paweł Skawiński pełniący tę funkcję od 2001 roku odchodzi na emeryturę. I Ministerstwo Środowiska ogłosiło konkurs na to stanowisko który ma być rozstrzygnięty na wiosnę tego roku. Na razie nie są znani jeszcze kandydaci, którzy będą walczyć o to prestiżowe stanowisko, ale wiadomo już, że rywalizacja będzie zacięta.
( 1 Lutego 2014)
Tatrzańskie zwierząta przygotowują się do zimy
(żródło: www.tatry.pl)

Wszystko wskazuje na to że już niebawem wysoko w Tatrach znów będzie padać śnieg. W górach od kilku dni znów wieje wiatr halny a jak wiadomo od dawna przynosi on zawsze gwałtowną zmianę pogody. Tatrzańskie zwierzęta coraz bardziej przygotowują się do nadchodzącej zimy.
( 7 Listopada 2013)
Słowackie Tatry od 1 listopada zamknięte w strefie wysokogórskiej
(żródło: www.tatry.pl)

Słowackie Tatry zamknięte dla turystów – od 1 listopada aż do 15 czerwca wszystkie szlaki powyżej schronisk są zamknięte. Słowacy od wielu lat zamykają na okres zimy szlaki wysokogórskie. TANAP - słowacki Park Narodowy tłumaczy obowiązywanie zakazu względami ochrony przyrody jak i zapewnienia bezpieczeństwa turystom. A to oznacza, że m.in. do połowy czerwca niemożliwe jest wejście od Słowackiej strony na Rysy.
( 5 Listopada 2013)
Radykalne ocieplenie ma nadejść na początku października
(żródło: www.tatry.pl)

Jesienne załamanie pogody w Tatrach. Niestety nie sprawdzają się niedawne prognozy pogody które zapowiadały na początek tygodnia słońce i wyższe niż ostatnio temperatury. Poniedziałek na Podhalu był deszczowy i wyjątkowo chłodny, a synoptycy teraz nie mają wątpliwości że właśnie takie będą kolejne dni. I dopiero pod koniec tygodnia czeka nas stopniowa poprawa pogody.
( 26 Września 2013)
TPN rozpoczął remont tamy w zakopiańskich Kuźnicach
(żródło: www.tatry.pl)

Ruszył remont dwóch tam na zakopiańskim potoku Bystra. Chodzi o kamienne progi zlokalizowane w Kuźnicach tuż przy szlaku w stronę Hali Gąsienicowej, Nosala i Kalatówek. Powódź sprzed kilku lat bezlitośnie pokazała że kamienne zapory są w katastrofalnym stanie. Podczas rekordowych opadów, tamy zaczęły przepuszczać wodę i istniało zagrożenie że kamienne konstrukcje runą. Co prawda są to urządzenia które mają przede wszystkim zatrzymywać kamienie aby te nie wpadały to koryta potoku Bystra ale i tak ewentualne zawalenie się kamiennych zapor byłoby fatalne w skutkach.
( 26 Września 2013)
Akcja „Czyste Tatry” już po raz drugi
(żródło: )

Ponad dwa tysiące wolontariuszy wyruszyło na szlaki górskie, aby posprzątać Tatry. Już o godzinie 6 rano zorganizowane grupy miłośników górskich wycieczek rozpoczynały swoją wędrówkę m.in. na Kasprowy Wierch, do Morskiego Oka czy Doliny Kościeliskiej. A wszystko to w ramach akcji „Czyste Tatry”, która odbywa się w dniach 4-7 lipca w Zakopanem.
( 9 Lipca 2013)
Archiwum
Pierwszy «« (136-150)(151-165)(166-180)(181-195)(196-210) »» Ostatni


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024