E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


Tatry Zachodnie
 Zachodni kraniec Tatr
 «« powrót    [ więcej zdjęć tego autora ]    [ więcej zdjęć z tej kategorii ]
Zdjęcie pierwszePoprzednie zdjęcie [879]  [880]  [881]  [882] [883]  [884]  [885]  Następne zdjęcieZdjęcie ostatnie
Rohacze
Rohacze
zdjęcie z galerii: Tatry Zachodnie »
autor: hnit »
kilka słów o zdjęciu:
od lewej - Trzy Kopy, Banówka, Pachoł, Spalona Kopa, Salatyński wierch oraz Brestowa.
I oczywiście widok na Rohackie Stawy.
Udostępnij
wyślij jako kartkę      Oceń zdjęcie:
1 2 3 4 5
  ocena: 2.42   ilość głosów: 117
 «« powrót      Dodano: 2013-02-10 (oglądano: 1366 razy)    Rozmiar powiększenia: 828x561 / 444.89 kB
 Zapisz w schowku     Wyślij znajomemu
•  Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 hnit       00:03 Pn, 11 Lut 2013
Pytanie do JanoP. Jano, na mojej mapie Tatr Zachodnich, całość pasma zaznaczona jest jako Rohacze, czyli to wszystko co jest na moim zdjęciu. Czy to jest prawidłowa nazwa? Tzn. że nie tylko Rohacz Ostry i Płaczliwy należą do pasma Rohaczy ale pozostałe szczyty również?
         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 foteol       06:41 Pn, 11 Lut 2013
wprawdzie pytanie do Jano, ale odpowiedź łatwo znaleźć na tym portalu. Wpisz do zamieszczonej tu Encyklopedii Tatrzańskiej hasło Rohacze, a sprawa stanie się jasna:-)
                 •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 hnit       09:35 Pn, 11 Lut 2013
OK, sprawa stała się jasna. Rozumiem że mam się poczuć zawstydzony, ponieważ nie skierowałem pytania do wszystkich forumowiczów. Czuję się zawstydzony, to się więcej nie powtórzy.
:-)

                 •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman       09:35 Pn, 11 Lut 2013
Tak jak hnit myślisz. Tp wszystko na zdjęciu to Rohacze. Z kolei po prawej stronie zdjęcia, na północ od Dol. Rohackiej - Tatry Orawskie z Osobitą, aż po Grześ i Bobrowiec.
Za Rohaczami a na zdjęciu za Banówką i Salatynem - rejon Siwego Wierchu, który liczni geografowie też zaliczają do Tatr. Przechodzi on w pasmo zwne Choczańskimi Wierchami. Przecinamy je, gdy jedziemy szosą z Habówki do Liptowskiego Mikulaszu.
Z kolei rejon od Barańców przez Otargańce po Bystrą nosi nazwę Tatr Liptowskich. I ostatni wyodrębniony "kawałek" T. Zachodnich na Słowacji to Kopy Liptowskie. Jest tam zatem 5 różniących się od siebie części Tatr, ich nazwy też się na mapach spotyka, podobne jak w polskiej części środkowy fragment, nieraz nazywany Tatrami Zakopiańskimi.

                         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 hnit       09:37 Pn, 11 Lut 2013
dzięki feteol, dzięki waclawhetman:-)
                                 •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 foteol       10:57 Pn, 11 Lut 2013
NECH SA PÁČI:D
                                         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 hnit       16:32 Pn, 11 Lut 2013
Dobre:) wrzuciłem w translator NECH SA PÁČI i z kropką na końcu znaczy proszę a bez kropki dziękuję;-) A ja chciałem informację o Rochaczach w wersji oryginalnej:D Ale dostało mi się :-)
                         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Daglezja       18:41 Pn, 11 Lut 2013
Jestem pod wrażeniem merytorycznej wypowiedzi wacławhetmana - więcej takich, a forum powróci do dawnej świetności i wszyscy na tym skorzystamy :-)
Twoja wiedza geograficzna związana jest z wykształceniem czy wynika wyłącznie z zamiłowania?

                                 •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 waclawhetman       23:29 Pn, 11 Lut 2013
Miło mi, ale przesadzasz Daglezjo z tą "wiedzą". Po prostu lubię "czytać"... mapy. W domu i wtedy, gdy coś zwiedzam. Nic geograficznego nie studiowałem. Co nieco znam Góry Świętokrzyskie, bo stamtąd się wziąłem, Karkonosze, "ostatnio"padło na Tatry i ich okolice.
W latach przedszkolnych dostałem w prezencie piękną kilkunastostronicową książeczkę z różnokolorowymi tajemniczymi obrazkami. Był to atlas świata. No i to zaciekawienie dotrwało ze mną do "starych lat".
Widzę, że Jano się włączył i rozszerzył nazewnictwo Rohaczy w ujęciu geograficzno-historycznym powołując się na J. Czajkę, słowackiego znawcę zagadnienia.
Pozdrawiam.

                                         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 RaffalM       23:49 Pn, 11 Lut 2013
Wacławie, ja tez lubię "czytać" mapy, przeglądać je godzinami. Szczególnie, gdy przedstawiają miejsca, w których byłem. Podobnie jak Ty w dzieciństwie "zaczytywałem" się atlasem świata. Należał do starszej siostry, ten z flagami państw na tylnej okładce, które po wycięciu wklejało się do kapsli:-) Jednak na wiedzę geograficzna z Tobą nie próbowałbym się mocować, skromność przez Ciebie przemawia.:D
                                                 •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 JoannaR       00:06 Wt, 12 Lut 2013
Rafale, Wacławie - atlas, który mnie wciągnął należał do moich rodziców - obłożony w zielone płótno i "zaczytany" przeze mnie "na śmierć" - do rozlotu kart (mimo, iż był zszywany). :-) Jak miło znaleźć "krewniaków" :D
                                         •  Re: Rohacze   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 JoannaR       00:02 Wt, 12 Lut 2013
Wacławie, ciekawi mnie jedna rzecz - niezwiązana z Tatrami, lecz z mapami, atlasem i ciekawością świata - czytałeś może serię książek o Tomku Wilmowskim?
•  Roháče   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 JanoP       22:41 Pn, 11 Lut 2013
Jozef Čajka: Miestne názvy z oblasti Žiarskej doliny v Západných Tatrách, Štúdie o TANAP 2 (35), 1997: str. 5 – 24:

(V zátvorke názvy z iných zdrojov)

"Tri kopy (Tri Roháče, Smrecké Roháče, Roháče, Ostrie Roháče, Do Roháčov, Ostrie Kopy, Trzy Kopy) – skupina troch výrazných vedľa seba stojacich bralných vrcholov – hrbov v hlavnom hrebeni Z. Tatier

Plačlivý Roháč, Plačlivô (hist. Plačlivo, Plačlivé, Rohacz Placzliwy), 2 124 m - vrch v hlavnom hrebeni Z. Tatier

Pôvodný názov Roháče (Smrecké Roháče, Tri Roháče, Ostrie Roháče) pre Tri kopy potvrdzujú historické pramene a nezávisle od seba všetci informátori. To len dokazuje, že názov Roháče má širšiu platnosť pre exponované časti hlavného hrebeňa Západných Tatier, tak z južnej i severnej strany na západ od Plačlivého Roháča.

Názov Hole súvisí najmä s charakterom hladko modelovaných chrbtov bočných rázsoch Príslop – Ráztoky a Smrek – Baranec. Na východných svahoch Ráztoky a Príslopu, kde v minulosti bolo odstránené až 80 % porastov kosodreviny, hôľny charakter sa takto ešte viac zvýraznil, podobne ako v masíve Baranca. Názvy Hoľa, Hole sa postupne udomácňovali aj na plochy po odstránenej kosodrevine."

*

Poznám ka: Zamýšľanému dokončeniu ostatnej časti názvoslovia Západných Tatier J. Čajkovi zabránila smrť po dlhej chorobe.

*

Moja odpoveď: Názov Roháče nemá jednoznačný význam. Označujú sa ním objekty v hlavnom hrebeni Západných Tatier (od najužšieho po najširší):
1. Ostrý Roháč a Plačlivé (Plačlivý Roháč, Plačlivô),
2. Ostrý Roháč – Baníkov,
3. Ostrý Roháč – Brestová,
4. Volovec/Wolowiec – Brestová,
avšak predovšetkým menej alebo viac pri pohľade zo severu, resp. zo strany, na ktorú sú orientované ich bralnaté svahy a skalné steny. Napríklad nie je dôvod, aby sa tak označovala južná strana Salatína (Salatínskeho vrchu), ktorá má evidentný charakter hole. Zaraďovanie Volovca medzi Roháče je menej obvyklé.

*

Na tvojom zábere "Rohacze" sa vlastne takmer neobjavujú najcharakteristickejšie "roháčové" tvary (Tri kopy, Pachoľa; Baníkov je úplne skrytý; Spálená, Salatíny a Brestová sú "roháčovité" menej až málo").

*

Poznámka osobná: Ja názov Roháče registrujem predovšetkým ako súčasť pôvodných, originálnych názov Z. Tatier. V praxi ho používam výlučne v najužšom význame, teda len na označenie Ostrého Roháča a Plačlivého (Roháča).

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024